Google Aşık Veysel'e özel Doodle hazırladı

Google Doodle Aşık veysel
Google Doodle Aşık veysel

Google, Aşık Veysel lakabıyla bilinen Türk halk ozanı Veysel Şatıroğlu’nun doğum gününe özel bir Doodle hazırladı. Doodle tıklandığında açılan sayfada Aşık Veysel’in haberleri ve kişisel bilgileri çıkıyor.

25 Ekim 1894 tarihinde Şarkışla, Sivas’ta dünyaya gelen ünlü Türk halk ozanı Veysel Şatıroğlu, unvanı olan Aşık Veysel olarak bilinir. İki kız kardeşini yörede yaygınlaşan çiçek hastalığından kaybeden Aşık Veysel, bu hastalıktan dolayı da iki gözünü de kaybetmiştir.

Anasayfadaki Doodle'a tıklayanlar Aşık Veysel'in kişisel bilgilerine ve kendisini dinlemek isteyenlerin ulaşabileceği müzik sayfalarına ulaşabiliyor.
Anasayfadaki Doodle'a tıklayanlar Aşık Veysel'in kişisel bilgilerine ve kendisini dinlemek isteyenlerin ulaşabileceği müzik sayfalarına ulaşabiliyor.

Hastalığı kendi diliyle anlatan Aşış Veysel şunları dile getirmiştir:

‘’Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım... Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.’’

Babasının kendisine aldığı bağlamayla önce ozanların türkülerini sonrasında kendi ürettiği türküleri çalmaya başlayacaktı. Türkçe’yi yalın ve ustalıkla kullanan Aşık Veysel’in en meşhur eserlerinden biri Dostlar Beni Hatırlasın’dır.

Daha önce birçok kişi ve olay için Doodle yapan Google’ın Aşık Veysel hassasiyeti anasayfaya giren kullanıcıları da mutlu etti.

İlginizi çekebilir19 yaşına giren Google, doğum gününe özel Doodle hazırladı
İlginizi çekebilirGoogle, kendi doğum gününü kutladı