GZT Ukrayna'da: Ukraynalıların Kiev'den kaçışı devam ediyor

GZT editörü Ümmü Gülsüm Durmuş Ukrayna'da
GZT editörü Ümmü Gülsüm Durmuş Ukrayna'da

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile 24 Şubat sabahı başlayan Ukrayna işgali hala devam ediyor. 5 haftadır devam eden çatışmalar sonucunda binlerce asker ve sivil hayatını kaybetti, birçok insan yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Türkiye'nin de arabuluculuğunda yapılan müzakerelerde ilerleme kaydedilse de henüz somut bir adım atılmadı. Savaşın sıfır noktasında bulunan GZT editörü Ümmü Gülsüm Durmuş bölgenin nabzını tutuyor. Durmuş Kiev'den kaçışın devam ettiğini, Ukraynalıların Çernivtsi'ye gelerek buradan Romanya'ya geçtiğini belirtti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 35. güne girilirken dünyanın gözü kulağı çatışma bölgesinde. GZT editörü Ümmü Gülsüm Durmuş da bölgeden sıcak gelişmeleri bildirmek için Ukrayna'da bulunuyor. Kiev'den tren ve araçlarla yoğun bir göçün olduğunu belirten Durmuş, savaştan kaçanların çok zor şartlar altında seyahat ederek Romanya sınırına geldiğini açıkladı.

"Sürekli sirenler çalıyor, bombaların nereye düştüğü belli değil"

Durmuş'a açıklamalarda bulunan bir Ukrayna vatandaşı "Kiev'de hayat çok zor. Çernivtsi'de biraz daha normaliz. Ama Kiev'den hala kaçışlar var. Sirenler çalıyor bomboların nereye düştüğü belli değil. Biz de korkuyoruz. Bir an önce bitsin savaş" ifadelerini kullandı.

Kiev'den kaçmak zorunda kalan bir Ukrayna vatandaşı
Kiev'den kaçmak zorunda kalan bir Ukrayna vatandaşı

"Rusya'nın saldırıları devam ediyor"

Savaşın bitmesi için diplomatik çabalar sürerken, çatışmalar ise devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki cephaneleri İskender balistik füze sistemiyle vurduğunu duyurdu. Diğer taraftan, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Kiev ve Çernihiv bölgelerinden çekilmesinin devam ettiğini bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski barış müzekerelerinden olumlu sinyaller geldiğini ancak Rusya'nın saldırılarının sürdüğünü söyledi.

Rusya İskender füzesi kullandı

Konaşenkov yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun eylemleri hakkında bilgi verdi. Rus ordusunun bir günde 64 askeri nesneyi yok ettiğini belirten Konaşenkov, Mıkolayiv bölgesindeki Bereznigovatoe yerleşim biriminde Ukrayna özel operasyon kuvvetlerinin karargahı dahil 4 komuta merkezinin yok edildiğini bildirdi.

Belirli hedeflere yönelik yüksek hassasiyetli silahlar kullandıklarını da aktaran Konaşenkov, “Hmelnitski ve Starokonstantinov bölgelerinde bulunan, Donbas’taki askeri zırhlı araçlara yakıt sağlayan büyük yakıt depoları havadan yüksek hassasiyetli roketlerle yok edildi” dedi.

  • Konaşenkov, Rus ordusunun İskender balistik füze sistemi ile Kamenka ve Dontesk bölgesindeki yerleşim yerlerinde Ukrayna ordusuna ait 2 roket ve top cephanesini vurduğunu belirtti.

Rus hava kuvvetlerinin Ukrayna ordusuna ait 10 insansız hava aracını da vurduğunu söyleyen Konaşenkov, Rivne bölgesinde Ukrayna-Belarus sınırı yakınında Tümen yerleşim birimi civarındaki hava mücadelesinde Ukrayna’ya ait bir Su-24 uçağın düşürüldüğünü bildirdi.

Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 124 uçak, 77 helikopter, 214 hava savunma füze sistemi, 321 insansız hava aracı, 1752 tank ve zırhlı araç, 184 çok namlulu roketatar, 734 obüs ve havan topu, 1640 özel askeri araç yok edildi” diye konuştu.

Rus ordusu 17 binden fazla askerini kaybetti

Ukrayna'ya saldıran Rus ordusunun 17 bin 300 askerini, 131 uçağını, 131 helikopterini ve 605 tankını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 24 Şubat-30 Mart dönemindeki kayıplarıyla ilgili bilgileri açıkladı.

Buna göre, Ukrayna'ya saldıran Rus ordusundan 17 bin 300 asker öldürüldü, Ruslara ait 131 uçak, 131 helikopter, 605 tank, 1723 zırhlı araç, 305 top, 96 roketatar sistemi ve 54 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçleri 1184 araç, 7 gemi ve hafif sürat teknesi, 75 yakıt aracı ve 81 insansız hava aracını da kaybetti.

145 çocuk öldü

Ukrayna'da Rus ordusunun saldırılarında 145 çocuğun hayatını kaybettiği, 222 çocuğun yaralandığı bildirildi. Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamada, Rus ordusunun bombardımanlarında 790 eğitim kurumunun hasar gördüğü, bunlardan 75'inin tamamen yıkıldığı kaydedildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >