Hafter, Berlin Konferansı'na katılmayı kabul etti

Halife Hafter
Halife Hafter

Libya'da meşru yönetime karşı isyan yürüten silahlı güçlerin lideri Hafter, Berlin Konferansı'nda yer almayı kabul etti. Berlin Konferansı, 19 Ocak Pazar günü, Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirilecek.

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin liderli Halife Hafter, Berlin Konferansı'nda yer almayı kabul etti. Konferansa, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılacağı, konferansa BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac da davet edildi.

Ateşkesi imzalamadan Moskova'dan ayrılmıştı

Türk ve Rus heyetler ile Libya'daki taraflar arasında 13 Ocak'ta Moskova'da görüşmeler gerçekleştirilmişti. Görüşmede Türk heyeti, UMH'ye eşlik ederken, Rus heyeti ise Hafter ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih'i ikna etmeye çalışmıştı. Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve dün sabah saatlerinde Moskova'yı terk etmişti.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >