Haritada gösterip uyardı: Ciddi bir deprem bekliyoruz

Prof. Dr. Naci Görür
Prof. Dr. Naci Görür

Bilim Akademi Üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Tokat ve Malatya'da meydana gelen depremlerle ilgili görüşlerini paylaştı. Tokat'taki deprem için "Bu yörede en son büyük bir deprem (7,0) 1942 yılında oldu. 3 bin kişi öldü, 6 bin 300 kişi yaralandı. Bu bölgede bu büyüklükte bir depremi daha uzun bir zaman için beklemiyoruz" ifadelerini kullanan Görür, Malatya depremi için ise "Bu bölgede gelecekte ciddi bir deprem bekliyoruz" dedi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Tokat'ta meydana gelen 4.3 ve Malatya'daki 3.3 büyüklüğündeki son depremleri yorumladı.

"Malatya'da ciddi bir deprem bekleniyor"

Malatya'daki depremin fay zonunda olduğunu, bu zonun Doğu Anadolu Fayı (DAF) ile olan kesişim bölgesinde yer aldığını belirten Görür, "Bu zonun DAF ile olan kesişim bölgesinde ve DAF üzerinde (Erkenek-Çelikhan) gelecekte ciddi bir deprem bekliyoruz" dedi. Görür, söz konusu bölgede en son meydana gelen depremin 1893 yılında olduğunu belirtti.

Erkenek-Çelikhan bölgesinde ciddi bir deprem bekleniyor
Erkenek-Çelikhan bölgesinde ciddi bir deprem bekleniyor

"Tokat'ta büyük deprem beklemiyoruz"

Tokat'taki Niksar ilçesi merkezli 4,4 büyüklüğündeki depremi yorumlayan Görür, "Bu deprem malum, Kuzey Anadolu Fayı (KAF) üzerinde. Bu yörede en son büyük bir deprem (7,0) 1942 yılında oldu. 3 bin kişi öldü, 6 bin 300 kişi yaralandı. Bu bölgede bu büyüklükte bir depremi daha uzun bir zaman için beklemiyoruz" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >