Hatay ve Mersin'de orman yangını: 50 ev tahliye edildi

Mersin'in Aydıncık ilçesindeki orman yangını
Mersin'in Aydıncık ilçesindeki orman yangını

Amanos Dağları'nda iki gündür yangınla mücadele var. Mersin'in Aydıncık ilçesinde dün çıkan yangın yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladı. 50 ev tedbir amaçlı tahliye edildi. Alevler evlere metreler kala söndürüldü. Hatay'ın Hassa ilçesinde de dün iki noktada çıkan orman yangınına müdahale devam ediyor.

Mersin'in Aydıncık ilçesi Pembecik Mahallesi'ndeki kızılçam ormanında dün çıkan yangını söndürmek için bölgeye gönderilen ekipler, sabah saatlerine kadar alevlere karadan müdahale etti.

Şiddetli rüzgar nedeniyle yangına müdahale etmekte güçlük çekilen bölgeye, çevre illerden de takviye ekipler yönlendirildi.

Havanın kararmasının ardından dün çalışmalara ara veren söndürme helikopterleri ve uçakları, sabahın ilk ışıklarıyla müdahaleye yeniden başladı.

Alevlerin farklı mevkilere sıçradığı bölgede, yangın söndürme çalışmaları sürüyor.

Geceyi, Duruhan Mahallesi Şırşır mevkisindeki yangın ilk müdahale ekip merkezinde geçiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, helikopterle bölgede incelemede bulundu. Pakdemirli, inceleme sırasında Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'den bilgi aldı.

50 ev tahliye edildi

Sabah saatlerinde genişleyerek devam eden alevlerin tehdit ettiği bölgedeki 50 ev, tedbir amaçlı boşaltıldı.

Çalışmaların sürdüğü bölgede Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesindeki İnsansız Hava Aracı (İHA) ile yanan yerler tespit ediliyor. İHA'nın verdiği koordinatlar üzerine bölgeye müdahale eden ekipler, yangın kontrol altına almaya çalışıyor.

Bir yangın haberi de Hatay'dan

Hatay'ın Hassa ilçesinde de dün akşam saatlerinde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını çıktı.

Bölgeye yönlendirilen Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ve çevre illerden çok sayıda arazöz, su tankı, Orman İşletme personeli ve hava araçlarıyla yangına müdahale ediliyor.

Gece karadan yapılan söndürme çalışmalarına, sabah saatlerinden itibaren hava araçları da destek veriyor. Ekipler kara çalışmasının mümkün olmadığı alanlarda uçak ve helikopterle havadan müdahaleyi sürdürüyor.

Rüzgarın etkisiyle bazı bölgelerde sarp araziye yayılan alevlere, karadan müdahale için iş makineleriyle yol açılıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >