Hatay'da orman yangını yeniden başladı

Hatay'daki yangın 10 farklı noktaya sıçradı
Hatay'daki yangın 10 farklı noktaya sıçradı

Hatay'ın Samandağ ilçesinde çıkan orman yangını 24 saatte kontrol altına alınmıştı. Ancak soğutma çalışmaları sürerken birçok alan tekrar alevlendi.

Hatay'ın Samandağ ilçesinde 10 farklı noktada başlayan orman yangını, 24 saatte kontrol altına alınmıştı. Soğutma çalışmaları sürerken birçok nokta tekrar alevlendi. Alevlere iki uçak, üç helikopter ve çok sayıda arazöz ile müdahale edildi.

Yangının yerleşim alanlarına sıçramaması için tedbir alındı. Bazı aileler bölgeden araçlarıyla ayrıldı. Yangını söndürmek için Orman Bölge Müdürlüğü, itfaiye ve jandarma ekipleri seferber oldu. Yapılan yoğun müdahalenin sonunda yangın kontrol altına alındı.

Bir mahalle boşaltıldı

Ancak havadan ve karadan soğutma çalışmaları sürerken birçok nokta yeniden alevlendi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

Yangında iki samanlık zarar gördü, bir mahalle de kısmen boşaltıldı.

Bölgedeki 792 personelin yangını kontrol altına alabilmek için alevlerle mücadelesi devam ediyor.

Söndürme çalışmaları tamamlanan yangın tekrardan başladı
Söndürme çalışmaları tamamlanan yangın tekrardan başladı

Yangına "karşı ateş" tekniğiyle müdahale ediliyor

Hatay'ın Antakya ilçesindeki yangına "karşı ateş" yöntemiyle müdahale sürüyor.

Akşam saatlerinde kente gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yetkililerden aldığı bilginin ardından Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile yangın sahasına geçti. Burada yangın söndürme çalışmalarını yerinde inceleyen ve koordine eden Pakdemirli, vatandaşlarla bir araya geldi, çalışmalara katılan personele kolaylıklar diledi.

Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi
Bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi

Bakan Pakdemirli'nin inceleme sırasında arazi aracını kendisinin sürdüğü görüldü.

İki gün önce başlayan ve Antakya'ya bağlı İçmeler, Kisecik ve Karlısu mahalleleri kırsalında devam eden söndürme çalışmalarında, ekiplerin yangının önündeki yanıcı maddeleri azaltmak veya tamamen yok etmek amacıyla "karşı ateş" tekniğini de kullanarak alevleri kontrol altına almaya çalıştığı öğrenildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >