"Hiçbir NATO ülkesi Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı"

​NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bir gazeteye Türkiye'ye ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin yüksek desibelden dünyaya duyurduğu 'Terör mağduriyetini' bu defa Stoltenberg dillendirdi. NATO Genel Sekreteri "Hiçbir NATO ülkesi Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde şiddetin gerilemeye başladığını ve bunun siyasi bir çözüm için çabaları da beraberinde getirebileceğini belirtti.

Stoltenberg, ''Burada Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu kabul etmek gerekir. DEAŞ'a karşı mücadelede ve sözde hilafetin fiziksel olarak yıkılmasında Türkiye kararlı bir şekilde katkıda bulundu. Hiçbir müttefik Türkiye kadar Suriyeli sığınmacı almadı. Türkiye 3,6 milyon Suriyeliyi aldı ve hiçbir NATO ülkesi Türkiye kadar terör saldırısı yaşamadı'' ifadelerini kullandı.

"Tüm dünyanın Suriye'deki şiddetin sona ermesi için sorumluluğu bulunuyor"

  • Suriye'ye asker gönderme kararı almanın kolay olmadığını vurgulayan Stoltenberg söz konusu önerinin uygulanabilir olduğunu söylemek için erken olduğunu kaydetti.

Jens Stoltenberg NATO'nun üye ülkelerin düşüncelerini açıkça ve ciddi bir şekilde paylaştığı bir forum olduğunu da sözlerine ekledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >