Bir ay boyunca hiçbir şeye 'şikayet etmeme' kampanyası dikkati çekiyor

"Pozitif kal" projesi ilgi gördü.
"Pozitif kal" projesi ilgi gördü.

Belçikalı bir grup, ünlü Rus yazar Tolstoy'un, "Şikayet ettiğiniz yaşam, belki de başkasının hayalidir" sözünden esinlenerek bir ay boyunca hiçbir şeyden "şikayet etmeme" kampanyası başlattı.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan "Pozitif kal" adlı kampanya 1 Nisan ile 1 Mayıs arasında yapılacak. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 32 bin kişi bir ay boyunca yaşadıkları olumsuzluklara karşı sabredip şikayet etmemeyi denemişti.

Projenin başındaki Isabelle Gonnissen, bu ayın amacının insanlara ilham vermek ve hayatlarının olumlu yönlerine odaklanmalarına teşvik etmek olduğunu belirtti.

Olumsuz duyguların çok yaygın olduğunu ifade eden Gonnissen, daha neşeli bir hayat sürdürmek için bütün şikayetlerine son verme kararı aldığı açıkladı. Grubun üyeleri, geçen yıl bu projeye katılanların bu deneyimden çok güzel sonuçlar elde ettiklerini söyledi.

Şikayetlerin sorunlara somut çözümler getirmediği vurgulayan Gonnissen, "Karşılaştığımız olumsuz olayların üzerinde vakit kaybetmek yerine, bizi mutlu etmeyen şeyleri değiştirmeye çalışmamız daha mantıklı olur" diyor.

Projenin başındaki Isabelle Gonnissen
Projenin başındaki Isabelle Gonnissen

"Negatif duygular insanı rahatlatmıyor"

Grubun bir diğer üyesi Gilles Delvaulx'a göre de negatif duyguları dışa vurmak insanları rahatlatmadığı gibi, etrafındakilerinin de kendilerini daha kötü hissetmelerine yol açıyor.

Grubun Kies positief adlı sitelerinde kampanyaya nasıl katılınır ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler yer alıyor. Bu yıl en 50 bin kişinin bir ay boyunca "hep mutlu" olması bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >