Hurdacının bulduğu çanda Ayasofya detayı: İki bin yıllık olabilir

Çan incelenmek üzere müzeye verildi
Çan incelenmek üzere müzeye verildi

Bursa'nın İznik ilçesinde hurdacı tarafından antikacıya verilen çanın, Ayasofya'ya ait iki bin yıllık çan olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

UNESCO'nun geçici miras listesinde bulunan İznik'te bir hurdacı, tarihi niteliği olduğunu düşündüğü bir çanı antikacı Hakan Turan'a getirdi. Çanın üzerini zımparalayan Turan, üzerindeki desenleri araştırınca şaşkınlık yaşadı.

Çanın üzerinde 'Hagia Ayasofya' yazısını gören Turan, çanın iki bin yıl önce Ayasofya Kilisesi'ne ait olduğu ihtimali üzerinde duruyor.

Zımparalandıkça üzerindeki eski yazılar ortaya çıktı
Zımparalandıkça üzerindeki eski yazılar ortaya çıktı

İncelenmek için alındı

Turan, durumu İznik Müze Müdürlüğü'ne bildirdi. Üzerindeki resmin 'Nikaia' olduğu tahmin edilen çan, incelenmek üzere ekiplerce antikacıdan alındı.

  • Makedonya Kralı Büyük İskender'in kumandanlarından General Lysimakhos'un, M.Ö. 301'de General Antigonius'u mağlup ederek 'Antigonia' olan şehrin adını, eşi Nikaia'nın ismiyle değiştirdiği biliniyor.

İki bin yıllık bir çan olabileceği üzerinde duruluyor
İki bin yıllık bir çan olabileceği üzerinde duruluyor

Müzeye teslim etti

Turan, "İznik'te antika işi ile uğraşıyorum. Geçtiğimiz günlerde hurdacıdan malzemeler geldi. İçlerinden bu çan dikkatimi çekti. Küçük bir ince temizlikten sonra üzerindeki yazıları fark ettim. Üzerinde Hagia Ayasofya ve bununla birlikte tarihler haç işareti vardı. Hatta Nikaia'nın resmi mevcut. Bu eserin müzeye gitmesi gerektiğini düşündüm. Tarihi eserlerin korunmasında oldukça hassas olduğumu düşünüyorum. Bu yüzden müzeye teslim ettim" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >