İbrahim Tatlıses'e, kişilik haklarına saldırı suçundan manevi tazminat cezası verildi

İbrahim Tatlıses
İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses’in, kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle Hakim Habibe Aslan ve kızı Aslı Aslan'a toplam 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verildi.

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) yönetimiyle ilgili olarak Arif Sağ ve ekibiyle İbrahim Tatlıses'in yer aldığı grup arasındaki 2014’te yaşanan tartışmalar mahkemeye taşındı. İstanbul 1. Fikri Sinai Haklar Mahkemesi Hakimi Hazal Zengingül de davacı Ali Haydar Timisi, davalısı MESAM olan bir dosyada ihtiyati tedbir kararı vermişti.

Tatlıses MESAM'ın danışman hukukçusu avukat Aslı Aslan'ın, 3. Fikri Sinai Hukuk Mahkemesi Hakimi Habibe Aslan'ın kızı olması nedeniyle böyle bir karar verildiğini iddia etti. Tatlıses attığı tweet üzerinden, "Durdurma kararı aldık. Alabilirler neden alamasınlar ki? Fikri Sınai Mahkemesinden almışlar. Fikri Sınai Hakimi Habibe Aslan. Kızı da MESAM’ın avukatı Aslı Aslan. Nasıl almasınlar ortada bir kurul kararı var nedir bu başkan artık biz sizi istemiyoruz. Gidin, Yeteeeer!! Yani tüm müzik insanları adına diyorum ki usta, yedik kaz etinden doyduk lezzetinden. Artık bu ülkede hatırla gönülle yapılan işler bitti" şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Hakim Habibe Aslan'dan iftira davası

İbrahim Tatlıses ve Hakim Habibe Aslan
İbrahim Tatlıses ve Hakim Habibe Aslan

Hakim Habibe Aslan, Tatlıses'den, hakimlik ve insani değerlerini, kişiliğini, tarafsızlığını ve adilliğini tartışmaya açarak kendisine iftira attığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Hakim Habibe Aslan, kendisi ve kızı için de 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Kararı kendisinin vermediğini belirten Hakim Habibe Aslan, kızının da söz konusu dava dosyasında davacı ve MESAM’ı temsil etmediğini belirtti.

Tweetlerin atıldığı tarihte Tatlıses’in 401 bin takipçisi olduğu belirtilen dilekçede, tweetlerin haber sitelerinde kullanılmasıyla milyonlarca kişiye ulaştığı yer aldı. Tatlıses’in kararı verenin Habibe Aslan, MESAM’ın avukatının da Aslı Aslan olup olmadığını araştırmadan itham ettiği anlatıldı.

Manevi tazminata hükmedildi

Tatlıses, hakkında 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davadan geçtiğimiz yıl beraat etti. İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen tazminat davasının önceki gün görülen duruşmasında ise mahkeme kararını açıkladı.

Taraf avukatlarının katıldığı duruşmada İbrahim Tatlıses’in attığı tweetlerin hakim Habibe Aslan ve avukat kızı Aslı Aslan’ın kişilik haklarına saldırı olduğunu belirten mahkeme, ünlü türkücüyü tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkeme, İbrahim Tatlıses’in hukukçu anne-kıza 5’er bin TL’den toplam 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / HÜRRİYET