İki Türk genci Apple ve Netflix'i birbirine düşürecek açığı buldu

Çayan Temel (20) ile Oğuz Akçay (17), Bursa'da buluşup, Apple ile Netflix arasındaki gizlilik sözleşmesinin açığını buldu.
Çayan Temel (20) ile Oğuz Akçay (17), Bursa'da buluşup, Apple ile Netflix arasındaki gizlilik sözleşmesinin açığını buldu.

Bursa'da buluşan iki Türk genci, Apple ile Netflix arasındaki 'Apple cihazlarından Netflix’ten film veya dizi izlerken görüntü kaydı alınamaz' şeklindeki gizlilik sözleşmesinin açığını buldu. iPhone telefonlardan Netflix izlerken 4K görüntü kalitesinde kayıt alan 20 yaşındaki Çayan Temel ile 17 yaşındaki Oğuz Akçay'a Apple tarafından toplamda 200 bin dolarlık ödül teklif edildi.

Geçtiğimiz yıl telefonlarına video kayıt alma özelliği getiren Apple, Netflix’teki film ve dizilerin internet korsanları tarafından çalınmasını önlemek için Netflix ile gizlilik sözleşmesi imzaladı. İki şirket arasında imzalanan sözleşme gereği, Apple telefonlardan Netlix’ten dizi ve film izlerken, telefonun video kayıt alma özelliği devre dışı kalıyor. Sosyal medyadan tanışıp arkadaş olan Mersinli Çayan Temel ile Bursalı Oğuz Akçay, Apple telefonun sistemsel açığını bularak Apple’ın, Neftlix ile imzaladığı gizlilik sözleşmesini ihlal ettiğini tespit etti.

Netflix'ten görüntü kaydı aldılar

İki teknoloji meraklısı genç, buldukları açık sayesinde Apple telefonlardan Netflix üzerinden dizi ve film izlerken 4K kaliteyle kayıt yapabiliyor. İki genç, program kullanmadan telefon ayarlarını değiştirerek Netflix’ten görüntü kaydı aldı.

Apple 200 bin dolar ödül teklif etti; Temel ve Çayan ödülü az buldu.
Apple 200 bin dolar ödül teklif etti; Temel ve Çayan ödülü az buldu.

Apple 200 bin dolar teklif etti

  • Apple, Temel ile Akçay’a açığı düzeltmelerine yardımcı olmaları halinde kişi başı 100 bin dolar olmak üzere toplamda 200 bin dolar ödül teklif etti. Ödülü az bulan Temel ve Akçay, daha yüksek ödül teklif edilmediği sürece buldukları açığı Apple ile paylaşmayacaklarını söyledi.

"Bu açıkla Netflix değerini kaybedebilir"

Buldukları açık hakkında bilgi veren Çayan Temel, "Normalde Apple ve Netflix arasında imzalanan gizlilik sözleşmesinden dolayı hiçbir Apple cihazından Netflix'e girip ekran görüntüsü, video, filmlerde ve dizilerde alamıyorduk. Yapmış olduğumuz işlemler sonrasında bulmuş olduğumuz açık sayesinde bu işlemi gerçekleştirebildik. Korsan film sitesi sahipleri, film veya dizilerin yayınlandığı aynı gün, bunların ekran videolarını çekerek bunları aynı gün kendi sitelerinde yayınlarlar ve bu işlem Netflix'in değer payını çok düşürür." dedi.

"Daha yüksek ödül bekliyoruz"

Film siteleri bu açık sayesinde günlük birkaç milyon dolar kazanabilecek
Film siteleri bu açık sayesinde günlük birkaç milyon dolar kazanabilecek

İki büyük şirketle de ayrı ayrı görüştüklerini söyleyen Temel, "Yaklaşık 5 gün kadar görüşmelerimizi sağladık. Hem Apple hem de Netflix'le görüştük. Detaylı bir şekilde anlattık ama bu kez kendileri teklif vererek bize kişi başı 100 bin dolar, yani toplamda 200 bin dolar teklif ettiler. Geçmişte yaptığı düşük ödüllendirmeler sonrası biz bu teklifi açıkçası pek fazla uygun görmedik. Çünkü film siteleri bunun sayesinde günlük birkaç milyon dolar kazanabilecek. Daha uygun bir teklif sunulursa, bu açığı Apple ve Netflix'e verip hatayı kapattırmak istiyoruz. Onun dışında görüşme kayıtlarımız, maillerimiz, bu açığın var olduğuna dair tüm kanıtlarımız mevcut” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >