İkna timleri sahaya indi: Aşının kısırlık yapmadığını anlatıyorlar

Mobil ekipler de aşı uygulaması için hizmet veriyor
Mobil ekipler de aşı uygulaması için hizmet veriyor

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de koronavirüs aşı programının en düşük olduğu il Siirt'te vatandaşların inandığı yanlış bilgiler, sağlık çalışanlarının işini zorlaştırıyor. Aşının kısırlık veya gebelikte düşük olması gibi etkilerinin olduğuna inanan vatandaşlar, sağlık çalışanları tarafından ikna edilebilirse aşı olmayı kabul ediyorlar.

Türkiye'de koronavirüs aşılama programında en düşük il olan Siirt'te aşının kısırlık yaptığı söylentisi, sağlık çalışanlarının işini zorlaştırıyor. Bu yanlış algıyı değiştirebilmek için kurulan ikna timleri, çalışmalara başladı.

"Aşılama oranı en düşük 10 il Güneydoğu'da"

İl Sağlık Müdürü Dr. Emre Erol Ömür, bölgede 'Aşı kısırlık yapıyor' algısının olduğunu söyledi. Bu algıyı değiştirmek için sahaya indiklerini aktaran Dr. Ömür, koronavirüsle mücadelede aşının önemine değinerek, "1,5 yıldır pandemiyle mücadelemiz devam ediyor. Elimizdeki en iyi silah aşıdır. Ülkemizde aşılama oranına baktığımızda en yüksek 10 ilin batı illeri olduğunu, en düşük 10 ilin ise Güneydoğu illerinin olduğunu görmekteyiz. Bu biraz eğitim ve kültürel sosyal yapı ile ilgili bir şeydir. Bizler de sahaya inip vatandaşımızı bilgilendirmek için çalışma başlattık" dedi.

Aşı ikna timleri sahaya indi
Aşı ikna timleri sahaya indi

"Aşının kısırlık yaptığı iddiası safsatadır"

Ömür sözlerine şu ifadelerle devam etti: Vatandaşlarımızın hastanelere gelme oranının az olduğunu görünce şehir merkezinde çeşitli bölgelerinde aşı stantları kurduk. Burada vatandaşlarımızı aşılamaya başladık. Ayrıca mobil ekiplerimizde köylere, evlere, iş yerlerine gitmeye başladı. Vatandaşlarımız özellikle ilkel inanışlara inanmaktadır. Kısırlık yaptığı, gebelerde düşük olduğu gibi ilkel inanışlar var. Bunlar kesinlikle safsata. Vatandaşlarımız bunlara kesinlikle inanmamaları gerekiyor. Bizler ikna timleri kurduk, doktor ve sağlık çalışanlarımız sağ olsun kurduğumuz stant yerlerinde vatandaşlarımızı ikna ediyorlar. Vatandaşlarımıza anlatıldığı takdirde ikna olarak aşı oluyorlar."