İngiliz hükümetinin başarısız politikaları yeni mutasyona zemin hazırlamış olabilir

Arşiv
Arşiv

İngiltere'de ortaya çıkan ve diğer Avrupa ülkelerinde de görülen koronavirüsün yeni mutasyonu Profesör Costello'ya göre İngiltere'nin yanlış politikaları sonucu ortaya çıkmış olabilir. Virüsün farklı bağışıklık sistemlerinde dolaşarak mutasyon kabiliyetini artırdığına dikkati çeken Costello, İngiltere'de vaka sayılarının artmasının mutasyona ortam hazırladığını öne sürdü.

İÇİNDEKİLER

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) eski anne ve çocuk sağlığı direktörü ve London College Üniversitesi’nde küresel sağlık profesörü olan Anthony Costello, The Guardian’a İngiltere’de ortaya çıkan yeni koronavirüs varyantını değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Costello, yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu düşünülen mutasyonun İngiliz hükümetinin bir başarısızlığı olduğunu ifade etti.

'Virüsler farklı kişilerin bağışıklık sisteminde dolaştığında mutasyona uğrar'

İngiltere’deki ilk dalgada, birçok bilim insanının hükümetin "maksimum baskı" veya "sıfır COVID" stratejisi izlemesi gerektiğini söylediğini belirten Profesör Costello, "Bunun birçok nedeninden biri, doğal seçilimi engellemekti. Bir virüsün farklı bağışıklık sistemlerine ve özelliklere sahip insanlarda zaman geçirerek yayılmasına izin verildiğinde, gelişir ve mutasyona uğrar" açıklamasını yaptı.

COVID-19'la yaşamayı seçtiler


Profesör Costello, uyarılara rağmen Başbakan Boris Johnson ve hükümetinin pandemi boyunca izlediği stratejinin, koronavirüsü tamamen ortadan kaldırmak yerine virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve Ulusal Sağlık Enstitüsü (NHS) üzerindeki baskıyı azaltmak olduğunu belirtti. Hatta, hükümete danışmanlık veren Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu’nun (SAGE) 13 Mart tarihli tutanaklarında, "COVID-19'un yayılmasını tamamen bastırmaya çalışan tedbirlerin ikinci bir zirveye neden olacağını" aktarıldı. Ancak, danışmanlar, Çin gibi halihazırda ağır bir baskı altında olan ülkelerin 'tedbirler gevşediğinde ikinci bir zirve yaşayabileceği' konusunda uyardı.

Costello, İngiltere’nin koronavirüsü ortadan kaldırmak yerine, onunla yaşamayı öğrenmeyi tercih ettiğini ve şu anda bunun sonuçlarına katlanmak zorunda kaldığını açıkladı.

İngiltere'deki politika ölüm sayılarını artırdı

Costello, SAGE’nin İngilizleri corona virüsle yaşamaya zorlayan kararından dokuz ay sonra, Çin ve Güney Kore’nin sırasıyla milyon kişi başına üç ve 12 ölüm kaydettiğini, buna karşılık İngiltere’de ölü sayısının milyon kişi başına 970 ölüm kaydettiğini ifade etti.

Aşı üzerinde önemli bir etkisi yok

Mutasyonun aşılar üzerinde önemli bir etkisi olacağını düşünmeyen Catello, "Birçoğu bunun bir aşılama programının etkililiğini etkileyip etkilemeyeceğini sordu. Ancak bu araştırmacıların, yeni aşıların RNA kodlamasını ayarlayarak makul ölçüde hızlı bir şekilde düzeltebilecekleri bir şey. Virüsün yeni varyantının, onu yakalayanlarda COVID-19'un şiddetini değiştirip değiştirmeyeceğini söylemek henüz mümkün değil" dedi.

'Enfekte kişiler artarsa mutasyon hızı da artar'

"Enfekte olan insan sayısı ne kadar fazlaysa, bir virüsün evrimleşme şansı da o kadar artar. Bu kesin bir bulgudur. Virüsün yayılmasını engellemek için alınan tedbirler eskisiyle hemen hemen aynı; ev buluşmalarını kısıtlamak, sosyal mesafeyi korumak, seyahat kısıtlamaları, hızlı testler ve temas takibi, maske kullanımını, el hijyenini ve evden çalışmayı sürdürmek" diyen Profesör Costello, şimdilik İngiliz hükümetinin önceliğinin, aşıları olabildiğince çabuk artırmak ve karantina önlemlerinden etkilenenlere uygun desteği sunmak olması gerektiğini ifade etti.

Vaka artışından mutasyon tek başına sorumlu değil

Bununla birlikte Profesör Costello, "Ancak bunların hiçbiri kaçınılmaz değildi. Son dalgalanma tek başına mutant bir virüsten sorumlu tutulamaz; aslında, pandeminin hükümetin kötü yönetilmesi, çok daha fazla insanın enfekte olması ve mutasyonların oluşması için gerekli koşulları yaratması anlamına geliyordu" değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere hangi yanlış politikaları uyguladı?


Costello, hükümetin salgına olan tepkisinin başarısızlıklarla dolu olduğunu bir kez daha vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"SAGE danışmanı Nick Davies’in aktardığına göre, bahar aylarında yalnızca bir hafta daha erken uygulanacak bir karantina, ölüm oranını yarıya indirebilirdi. Bakanlar, sözde dünyayı yendiği’ iddia edilen bir test ve izleme sistemini özel şirketlere devretmek için milyarlarca dolar harcadı. Hükümet, bireysel karantina oranlarını izleyemedi ve esnek sektörlerdekiler gelirlerini yitirirken evde karantinada kalması istenen kişilere, hastalık maaşı alamayan işçilere dayanarak yetersiz mali destek sağladı. İngiltere’de, bahar karantinasının ardından enfeksiyon oranları düştü ama hükümet virüsü bastırmak için gereken şeyi bir kez daha yapamadı."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >