İngiliz medyasından yeni iddia: Bakanlar, geçen yıl olası salgınına karşı uyarıldı

Arşiv
Arşiv

İngiliz medyası, İngiltere'de bakanların geçen yıl bir bilgilendirme metniyle, büyük sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacak dirençli bir virüs salgınına karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıldıklarını iddia etti.

İngiliz Guardian gazetesine sızdırılan gizli belgede, hafif seyreden bir salgında bile on binlerce kişinin hayatını kaybedebileceği belirtiliyor ve hükümetin salgın ihtimaline karşı alması gereken önlemler ile bu önlemleri almaması halinde olabilecekler sıralanıyor.

"Hem yüksek oranda bulaşıcı hem de yüksek oranda öldürücü olabilir"

Belgede yer alan hükümete yönelik öneriler arasında koruyucu ekipman stoklanması, diğer temel araç gereçleri satın alma anlaşmaları yapması, filyasyon prosedürlerini hazır hale getirmesi ve ölüm sayısında aşırı artış yaşanması durumunda atacağı adımlara yönelik bir plan hazırlaması tavsiye ediliyor.

Yurt dışındaki İngilizlere yardım etme ve onları ülkeye geri getirmeye yönelik planlar yapılması da öncelikler arasında sıralanıyor.

İngiltere'de 20 bin kişi hayatını kaybetti

  • İngiltere'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bine yaklaştı. İngiltere Sağlık Hizmetleri (NHS) Medikal Direktörü Prof. Stephen Powis, "Eğer ölü sayısını 20 binin altında tutabilirsek, bu salgında çok iyi bir sınav vermiş olacağız" demişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >