İngiliz Parlamenter Saray’da esir alınacak

1953 yılında tacı devralan Kraliçe 2. Elizabeth tam 64 yıldır tahtta kalarak İngiltere'nin "en uzun süre tahtta kalan hükümdar" rekorunu da elinde tutuyor.
1953 yılında tacı devralan Kraliçe 2. Elizabeth tam 64 yıldır tahtta kalarak İngiltere'nin "en uzun süre tahtta kalan hükümdar" rekorunu da elinde tutuyor.

Buckhingam Sarayı'nda bir İngiliz parlamenter ‘esir’ alınacak, parlamentoda Kraliçe’nin askerleri arama yapacak.

Geçtiğimiz haftalarda Birleşik Krallık'ta seçimler yapıldığı için her sene olduğu gibi bu sene de yeni parlamento dönemi Kraliçe Elizabeth'in konuşmasıyla açılacak. İngilizlerin çok önem verdiği bazı temsili gelenekler bu sene de yapılmaya devam edecek.

Bir parlamenter Saraya kilitlenecek

                  Kraliçe,
parlamentoda yapacağı konuşma için Buckingham Sarayı'ndan ayrılmadan bir
parlamento üyesi ‘esir’ alınarak saraya kilitlenecek. Bu gelenek Britanya'da
Parlamento ile Kraliyet arasında güven ilişkisi olmadığı dönemlerden kalma ve
kraliyet üyelerinin saraya güven içerisinde dönmesini garanti alıyor.


İngiliz medyasına göre bu dönemki seremonide
Muhafazakar Chris Heaton, esir alınan ‘şanssız’ milletvekili olacak.
Bir parlamenter Saraya kilitlenecek Kraliçe, parlamentoda yapacağı konuşma için Buckingham Sarayı'ndan ayrılmadan bir parlamento üyesi ‘esir’ alınarak saraya kilitlenecek. Bu gelenek Britanya'da Parlamento ile Kraliyet arasında güven ilişkisi olmadığı dönemlerden kalma ve kraliyet üyelerinin saraya güven içerisinde dönmesini garanti alıyor. İngiliz medyasına göre bu dönemki seremonide Muhafazakar Chris Heaton, esir alınan ‘şanssız’ milletvekili olacak.
Gaz lambalarıyla arama yapılacak

                  Törende
Kraliçe Elizabeth'in güvenliği en üst düzeyde sağlanacak. Kraliyet askerleri,
ellerinde gaz lambalarıyla Parlamento binasının mahzenlerine inerek patlayıcı
arayacak.
Gaz lambalarıyla arama yapılacak Törende Kraliçe Elizabeth'in güvenliği en üst düzeyde sağlanacak. Kraliyet askerleri, ellerinde gaz lambalarıyla Parlamento binasının mahzenlerine inerek patlayıcı arayacak.
Bu geleneğin geçmişi ise 1605 yılına kadar uzanıyor. 1605'te Guy Fawkes ve 12 arkadaşı, Lordlar Kamarası'nın mahzenlerine 36 varil barut yerleştirerek parlamento binasını havaya uçurmaya çalışmışlardı.
Bu geleneğin geçmişi ise 1605 yılına kadar uzanıyor. 1605'te Guy Fawkes ve 12 arkadaşı, Lordlar Kamarası'nın mahzenlerine 36 varil barut yerleştirerek parlamento binasını havaya uçurmaya çalışmışlardı.
5 metrelik peleriniyle parlamentoya gelecek

                  Parlamento
Egemenliği Girişi'nden binaya girecek olan Kraliçe ardından Kraliyet tacını
takacak ve kadifeden yapılmış, 5 metre kuyruğu bulunan kırmızı kraliyet
pelerinini giyecek. Parlamentoda kraliyet üyeleri ayrılan yere geçecek olan
Kraliçe Elizabeth burada yaldızlı bir tahta oturacak. Eşi Prens Philip ise
hemen yanında daha alçak bir tahtta oturacak.
5 metrelik peleriniyle parlamentoya gelecek Parlamento Egemenliği Girişi'nden binaya girecek olan Kraliçe ardından Kraliyet tacını takacak ve kadifeden yapılmış, 5 metre kuyruğu bulunan kırmızı kraliyet pelerinini giyecek. Parlamentoda kraliyet üyeleri ayrılan yere geçecek olan Kraliçe Elizabeth burada yaldızlı bir tahta oturacak. Eşi Prens Philip ise hemen yanında daha alçak bir tahtta oturacak.
Avam Kamarası kendisini ağırdan satacak

                  Kraliçe,
tahta oturmasının ardından bir Lordlar Kamarası (İngiliz parlamentosunun halk
tarafından seçilmeyen üst çemberi) üyesini, alt çember olan Avam Kamarası'nın
kapısına gönderecek. Lordlar Kamarası üyesi elindeki siyah tokmakla Avam
Kamarası'nın kapısını çalacak ancak kapı, 'Lord'un suratına çarpılacak.
Avam Kamarası kendisini ağırdan satacak Kraliçe, tahta oturmasının ardından bir Lordlar Kamarası (İngiliz parlamentosunun halk tarafından seçilmeyen üst çemberi) üyesini, alt çember olan Avam Kamarası'nın kapısına gönderecek. Lordlar Kamarası üyesi elindeki siyah tokmakla Avam Kamarası'nın kapısını çalacak ancak kapı, 'Lord'un suratına çarpılacak.
Habertürk’ün haberine göre bu gelenek, Birleşik Krallık'ta halk tarafından seçilen Avam Kamarası'nın monarşiden bağımsızlığını simgeliyor. İngiltere'de oldukça ciddiye alınan bu kavram aynı zamanda Kraliçe'ye, devletin başı olabilirsin ancak hükümetin başı değilsin mesajı veriyor.

                  Kapı 3
kere çalındıktan sonra ise Avam Kamarası üyeleri, Lordlar Kamarası'na
Kraliçe'nin konuşmasını dinlemeye gidecek. Kraliçe'nin Avam Kamarası'na ayak
basmasına izin verilmediği için konuşmalar Lordlar Kamarası'nın salonunda
yapılıyor.
Habertürk’ün haberine göre bu gelenek, Birleşik Krallık'ta halk tarafından seçilen Avam Kamarası'nın monarşiden bağımsızlığını simgeliyor. İngiltere'de oldukça ciddiye alınan bu kavram aynı zamanda Kraliçe'ye, devletin başı olabilirsin ancak hükümetin başı değilsin mesajı veriyor. Kapı 3 kere çalındıktan sonra ise Avam Kamarası üyeleri, Lordlar Kamarası'na Kraliçe'nin konuşmasını dinlemeye gidecek. Kraliçe'nin Avam Kamarası'na ayak basmasına izin verilmediği için konuşmalar Lordlar Kamarası'nın salonunda yapılıyor.
Kraliçe konuşmasını yapacak

                  Devletin
tarafsız başı olarak görülen Kraliçe'nin yapacağı konuşma aslında parlamento
tarafından hazırlanıyor. Konuşmada herhangi bir hükümet politikası hakkında
olumlu ya da olumsuz hiçbir ifade yer almamasına dikkat ediliyor.


Kraliçe'nin konuşmasının ardından ise yeni
parlamento dönemi başlıyor.
Kraliçe konuşmasını yapacak Devletin tarafsız başı olarak görülen Kraliçe'nin yapacağı konuşma aslında parlamento tarafından hazırlanıyor. Konuşmada herhangi bir hükümet politikası hakkında olumlu ya da olumsuz hiçbir ifade yer almamasına dikkat ediliyor. Kraliçe'nin konuşmasının ardından ise yeni parlamento dönemi başlıyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >