İngiltere Başbakanı Johnson kendisini ikinci kez karantinaya aldı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson - Arşiv
İngiltere Başbakanı Boris Johnson - Arşiv

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüse yakalanan biriyle temas ettiği gerekçesiyle kendini tedbir amaçlı karantinaya aldı. İkinci kez karantinaya giren Johnson'ın belirti göstermediği ve sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, yeni tip koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıkan birisiyle temas ettiği için kendisini karantinaya aldığı bildirildi.

İngiliz Mirror gazetesi, Başbakan Boris Johnson'ın babası Stanley Johnson'ı maskesiz bir şekilde alışveriş yaparken 'suçüstü' yakaladı. Baba Johnson'ın bahanesi ise epey 'ilginç' bulundu.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamada, Johnson'ın, Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Test ve Takip Sistemi'nde kayıtlı, COVID-19 testi pozitif çıkan birisiyle temas ettiği ve bu nedenle kendisini izole etmesi konusunda bilgilendirildiği belirtildi.

Boris Johnson'ın sağlık durumunun iyi olduğu ve herhangi bir COVID-19 belirtisi taşımadığı bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamada, Johnson'ın kendisini karantinaya aldığı ve çalışmalarına Başbakanlık Ofisinden devam edeceği kaydedildi.

Başbakan Boris Johnson'ın yakın çalıştığı milletvekillerinden birinin koronavirüs testi pozitif çıkınca, kendisi de karantinaya girdi.

Karantina neleri kapsıyor?

İngiltere'deki kurallara göre, daha önce COVID-19 tedavisi görenler karantina uygulamasından muaf tutulmuyor. Test ve Takip Sistemi'nin haber vermesi üzerine kişilerin testleri negatif çıksa bile en az 2 hafta süreyle karantinaya girmeleri gerekiyor.

Neler olmuştu?

  • 27 Mart'ta Başbakan Johnson'ın COVID-19 testi pozitif çıkmış, 5 Nisan'da hastaneye kaldırılmıştı. Oksijen desteği verilen Johnson, durumunun kötüleşmesi üzerine yoğun bakıma alınmıştı. İngiliz Başbakan, 12 Nisan'da taburcu edilmiş ve yaklaşık 2 hafta sonra da görevine dönmüştü.