İngiltere Başbakanı May: Avrupa Birliği'nden asla çıkamayabiliriz

İngiltere Başbakanı May, milletvekillerine konuşma yaptı.
İngiltere Başbakanı May, milletvekillerine konuşma yaptı.

İngiltere Başbakanı May, salı günü milletvekillerinin önüne gelecek Brexit anlaşmasını reddetmeleri halinde Avrupa Birliği'nden (AB) asla çıkamayabileceklerini, yani Brexit'in gerçekleşmeyebileceğini söyledi. May, AB'den de, Brexit anlaşmasının İngiltere Parlamentosu'ndan geçmesi için "son bir çaba daha" harcamasını istedi. İşçi Partisi lideri Corbyn ise "Salı günü yapılacak oylamada anlaşmayı desteklemeyeceğiz." dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, milletvekillerine seslendi. Milletvekillerine Brexit anlaşmasını desteklemeleri gerektiğini belirten May, “AB'den çıkalım. Reddederseniz kimse ne olacağını bilemez. AB'den aylarca çıkamayabiliriz. Anlaşmayla sağlanan güvenceler olmaksızın ayrılmak zorunda kalabiliriz, asla çıkamayabiliriz" dedi.

May, Brexit konusundaki belirsizliği sürdürmenin hiç kimsenin çıkarına olmadığını söyledi, sürecin 29 Mart sonrasına ertelenmesinin de yeni sorunlar oluşturacağını belirtti.

İngiltere Başbakanı Theresa May
İngiltere Başbakanı Theresa May

İngiltere Başbakanı, İrlanda sınırı konusundaki tıkanıklığı aşmak için "çok ciddi" öneriler getirdiklerini söyledi; ancak Brüksel ile görüşmelerin "çetin" geçtiğini de kabul etti.

AB'den İngiltere'ye Brexit teklifi

İngiltere Parlamentosu Brexit anlaşmasını Ocak ayında reddetmişti. May, anlaşmanın Parlamento tarafından bir kez daha reddedilmesi halinde bir "kriz anı" yaşanacağı görüşünde.

AB'nin Brexit başmüzakerecisi Michel Barnier ise İngiltere'ye, anlaşmada İrlanda sınırına yönelik tüm düzenlemeleri kabul etmesi karşılığında, gümrük birliğinden tek taraflı ayrılabilmesini teklife hazır olduklarını söyledi.

 Michel Barnier
Michel Barnier

İngiltere'nin isteği dışında Gümrük Birliği'nde tutulamayacağına dikkati çeken Barnier, "AB, İngiltere'ye tek taraflı olarak Gümrük Birliği'nden çıkma seçeneğini sunabilir. Ancak tedbir maddesinin İrlanda ile Kuzey İrlanda arasında fiziki sınırı engelleyen diğer unsurları korunmalıdır." ifadelerini kullandı.

İşçi Partisi lideri Corbyn: Salı günü yapılacak oylamada anlaşmayı desteklemeyeceğiz

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Başbakan May'in AB'ye ve milletvekillerine yaptığı çağrılarla ilgili olarak "Çaresizlik gibi görünüyor" dedi. Jeremy Corbyn daha önce oylanmış olan anlaşma taslağında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Corbyn şunları kaydetti:

"Salı günü yapılacak oylamada anlaşmayı desteklemeyeceğiz. Anlaşma olmadan ayrılma olasılığını ortadan kaldırma yönünde oy kullanacağız. Önerilerimiz; gümrük birliğinde kalmak, AB piyasasına yakın durmak ve çalışanların AB üyeliği sayesinde kazanmış oldukları hakları koruma yönünde olacak"

Süreç nasıl ilerleyecek?

  • İngiltere mevcut şartlarda 29 Mart'ta AB'den ayrılacak. Brexit anlaşması Salı günü İngiltere Parlamentosu'ndan geçmezse, Çarşamba günü İngiltere'nin AB'den anlaşma olmadan ayrılıp ayrılmayacağı oylanacak.
  • İngiltere Parlamentosu'nun AB'den anlaşma olmadan ayrılmayı reddetmesi halinde Perşembe günü bir oylama daha yapılacak. Milletvekilleri bu durumda Perşembe günü Brexit'in ertelenmesini oylayacak.

Ne olmuştu?

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla yüzde 48'e karşı yüzde 52 oy oranı ile AB'den ayrılma kararı almıştı.

İngiliz Parlamentosu, Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşmasını 15 Ocak'ta yapılan oylamada ezici çoğunlukla reddetmişti.

Parlamentonun anlaşmada değiştirilmesini talep ettiği "tedbir maddesi", İngiltere'nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasına Brexit'in ardından fiziki sınır girmemesi için formüle edilmişti.

May, bu maddeye ya bir zaman tahdidi getirmeye ya da İngiltere'nin bu maddenin işlerliğine tek yanlı son vermesini sağlayacak bir mekanizma kurulmasına çalışıyor; ancak AB tarafı buna sıcak yaklaşmıyor.

Tedbir maddesi, İngiltere'nin AB ile kapsamlı ticaret anlaşması imzalayana dek Gümrük Birliği içinde kalmasını, Kuzey İrlanda'nın da buna ilaveten bir dizi farklı AB kuralına tabi olmasını öngörüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >