Jurnal.istİngiltere'de seçim sonuçları belli oldu: Zaferin ardından Johnson'dan ilk açıklama

İngiltere'de seçim sonuçları belli oldu: Zaferin ardından Johnson'dan ilk açıklama

İngiltere'de Brexıt'in gölgesinde yapılan seçimden Muhafazakar Partinin tek başına iktidara geldiği netleşti. Erken yapılan genel seçimden zaferle çıkan Başbakan Boris Johnson Brexit'i gerçekleştirmek için hükümetinin yeni ve güçlü bir yetki elde ettiği açıklamasında bulundu.

HABER MASASI AA DAKİKADA-OKUNUR
İngiltere'de seçim sonuçları belli oldu: Zaferin ardından Johnson'dan ilk açıklama
Başbakan Boris Johnson

İngiltere'de Brexıt'in gölgesinde yapılan seçimden Muhafazakar Partinin tek başına iktidara geldiği netleşti. Erken yapılan genel seçimden zaferle çıkan Başbakan Boris Johnson Brexit'i gerçekleştirmek için hükümetinin yeni ve güçlü bir yetki elde ettiği açıklamasında bulundu.

BEĞEN

İngiltere'de yapılan erken genel seçimde Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin tek başına iktidara geleceği kesinlik kazandı.

Muhafazar Parti 326 milletvekili barajını aştı

Oy verme işleminin saat 22.00 (TSİ 01.00) sona ermesini ardından başlayan oy sayım işlemi devam ediyor. Ancak yerel saatle yaklaşık 05.00'te (TSİ 08.00) Muhafazakar Parti'nin salt çoğunluk olan 326'yı geçtiği görüldü.

Sayım tamamlanınca sandalye sayısının daha da artması bekleniyor

Sayımın tamamlanmasının ardından bu sayının daha da artması bekleniyor. İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, Muhafazakarların 363, İşçi Partisi'nin de 203 sandalye elde edeceğinin öngörüldüğünü duyurdu.

Johnson'dan ilk açıklama

Seçim sonuçlarına ilişkin konuşan Johnson, "Bu aşamada, bu tek ulus Muhafazakar Parti hükümetine, sadece Brexit'in gerçekleştirilmesini sağlamak değil, aynı zamanda bu ülkeyi birleştirmek ve ilerletmek için de yeni ve güçlü bir yetki verildiği görünüyor." dedi.

Johnson, sonucun İngiliz halkının demokratik iradesine saygı duyma, ülkeyi daha iyi bir hale getirme ve tüm halkın potansiyelini ortaya çıkarma şansı veren tarihi bir seçim olacağına işaret ettiğini belirtti.

Başbakan, "Şimdi yapacağımız şey budur ve eğer sandık çıkış anketlerindeki gibi (parlementoya) geri dönecek kadar şanslıysak, o zaman işimiz bugün başlayacak." ifadesini kullandı.

Öte yandan Johnson, Batı Londra'daki seçim bölgesinde oy oranını 1,8 puan artırarak 7 bin 210 oy farkla ve toplam da 25 bin 251 oyla yeniden Avam Kamarası'na seçildi.

Sandık çıkış anketlerine göre, Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326'yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

İşçi Partisi tarihin en kötü yenilgisini aldı

Johnson'ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191 sandalye ile ikinci oldu. Böylece İşçi Partisi, 2017'de kazandığı 262 sandalyeden 71'ini kaybederek tarihinin en kötü yenilgilerinden birini aldı.

Brexıt kesinleşti

Bu sonuca göre Johnson, AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan 650 üyeli Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020'de AB'den ayrılmış olacak.

Johnson, tek başına iktidara gelmesi durumunda ilk işinin Brexit anlaşmasını parlamentoya getirmek olacağını söylüyordu.

2017'de yapılan erken seçimde Muhafazakarlar 317, İşçi Partisi 262, İskoçya Ulusal Partisi 35 ve Liberal Demokrat Parti 8 sandalye kazanmıştı.

Tek başına iktidarı kaybeden Muhafazakar Parti, Kuzey İrlanda'nın Demokratik Birlik Partisi'nin desteğiyle azınlık hükümeti kurmuştu.

Ancak eski Başbakan Theresa May, bu tablonun bir sonucu olarak AB'yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmuştu.

May'in istifasıyla Başbakanlık koltuğuna oturan Johnson, Brexit düğümünün çözülebilmesi için 12 Aralık'ta erken genel seçime gidilmesini istemişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan seçim için iddialı reklam filmi
VİDEO / 01:59
İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan seçim için iddialı reklam filmi
İngiltere'de Parlamento tarafından alınan erken seçimlere 2 gün kala Muhafazakâr Parti lideri ve Başbakan Boris Johnson, 2003 yılı yapımı Aşk Her Yerde (Love Actually) filminde yer alan bir sahneyi yeniden canlandırdı. Sahnede büyük yazı kartları kullanan Boris Johnson,'Oyununuz hiç bu kadar önemli olmamıştı. Diğer adam kazanabilir' mesajlarını iletti. Reklam filminde Başbakan Johnson'un ilettiği mesajlar arasında 'Biraz şansla gelecek yıl Brexit'i halledebiliriz tabi eğer Parlamento tekrar engel olmazsa' yazıyor.


YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Kobe'yi konu alan 'komplo teorisi' yalan çıktı VİDEO / 00:53

Kobe'yi konu alan 'komplo teorisi' yalan çıktı

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Pazartesi 14:38, 27.01.2020
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz