Instagram, anahtar kelimeyle arama sistemini hayata geçirdi

Instagram
Instagram

Instagram, hashtag ya da hesapları kapsayacak aramaların dışına çıkarak anahtar kelime bazlı arama sistemini duyurdu.

Instagram sözcüsü, bu noktada aslında kullanıcılara ilgili içerikler sunabilmek için makine öğreniminden de yararlanıldığını bildiriyor.

Instagram, kullanıcılarının arama yapma yeteneklerini bir üst seviyeye çıkarmak için yeni atılımlar yapıyor. Şirket kısa süre önce İngiltere, ABD, İrlanda ve Kanada da dahil olmak üzere birçok farklı ülkede yeni özelliği aktif hale getirdi. Instagram'ın arama algoritması şu ana kadar sadece hashtag'leri ve hesapları kapsayacak şekildeydi.

Instagram, bu sayede kullanıcıların karşısına daha doğru şeyleri çıkarmaya odaklanıyor.
Instagram, bu sayede kullanıcıların karşısına daha doğru şeyleri çıkarmaya odaklanıyor.

Bu nedenle örneğin daha önce 'sağlıklı tarifler' bulmak istiyorsanız, yalnızca adında veya biyografisinde #sağlıklı tarifler veya 'sağlıklı tarifler' varyasyonları bulunan aramalar yapabilirdiniz.

Ancak şimdi Instagram, insanların anahtar kelimelerini kendilerinin aramasına izin verecek ve bu da belirleyici bir etiket eksik olsa bile 'sağlıklı tarifler' içeren gönderilerin ortaya çıkması gerektiği anlamına geliyor.

Şirket sözcüsü konuyla alakalı olarak şu açıklamayı yapıyor:

    İçerik türü, altyazılar, yayınlandığı zaman ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi faktörü dikkate alıyoruz. Ayrıca sizinle en alakalı yüksek kaliteli içeriği bulmak için makine öğreniminden yararlanıyoruz.

Bu, içerik için nispeten büyük bir değişiklik. Instagram, insanlara gerçekten istedikleri gönderileri bulma konusunda sinir bozucu sonuçlara neden olabiliyordu. Ancak yeni algoritmayla birlikte problemin ortadan kalkması bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >