İnternette bekleyen 'ödev tuzağı'

Çocukların ödev hazırlamak için kullandığı en önemli araçlar arasında yer alan internet, zaman zaman tehlikeli bir silaha da dönüşebiliyor.

BTK, öğrencileri ve velileri tuzaklı sitelere karşı uyardı. Ev bilgisayarlarına filtreleme programlarının yüklenmesiyle bu tür sitelerden korunulabilir. Özellikle çocukların çevrimiçi dünyada daha güvenli olması için filtreleme programlarının gerekli olduğu belirtildi.

Sömestr tatilinin bitimiyle, milyonlarca öğrenci iki haftalık aranın ardından okul sıralarında döndü. Ödev yapma telaşına düşen öğrencilere ve ebeveynlere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) önemli bir ikaz geldi.

Ödev yapmak için kullanılan internet, çeşitli önlemler alınmasını da zorunlu kılıyor.
Ödev yapmak için kullanılan internet, çeşitli önlemler alınmasını da zorunlu kılıyor.

BTK uyarıları sıraladı

Özellikle evdeki bilgisayarlarda filtreleme programları kullanılması gerektiğini açıklayan BTK, çocukların ödev araştırırken bazı tuzak sitelerin hedefi haline geldiğine dikkat çekti. BTK’nın açıklamasında şu uyarılara yer verildi:

  • "Öğrenciler çeşitli e-kütüphanelerden yararlanarak, uluslararası veya ulusal yayınları takip ederek ödev hazırlama, proje içeriği oluşturma ve bilgilerini artırma imkanı bulmaktadırlar. Çocuklar tüm bunların yanı sıra bilerek ve bilmeyerek ahlaksız görüntüler, uyuşturucu, kumar, çeşitli silahlar, bomba yapımı ve dolandırıcılık yollarını içeren sitelerle karşılaşması ve doğal olarak bunları merak etmesi, dolayısıyla bu sayfaları incelemesi olağan bir durumdur. Çocukların internette gezinmek, okul projeleri için araştırma yapmak, oyun oynamak ve arkadaşlarıyla sohbet etmek için çevrimiçi olduklarında daha güvende olmalarını filtreleme programları ile sağlayabilirsiniz."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >