Jurnal.istIrak'ta gösteriler şiddetleniyor: 2 kişi daha hayatını kaybetti

Irak'ta gösteriler şiddetleniyor: 2 kişi daha hayatını kaybetti

Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler ve yaşanan şiddet olaylarında son 5 günde 23 kişi hayatını kaybetti.

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR
Irak'ta gösteriler şiddetleniyor: 2 kişi daha hayatını kaybetti
Irak'ta hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor.
Fotoğraf : Murtadha Sudani

Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler ve yaşanan şiddet olaylarında son 5 günde 23 kişi hayatını kaybetti.

BEĞEN

Irak'ın Basra kentinde düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu iki gösterici hayatını kaybetti.

Basra Sağlık Dairesi'nden adını vermek istemeyen bir kaynak, kentteki hastanelerde göstericilerden iki kişiye ait cesedin ve onlarca yaralının bulunduğunu belirtti.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Dünyanın farklı noktalarında yolsuzluk, gelir dağılımdaki adaletsizlik ve hayat pahalılığı gibi nedenler halkın sokaklara çıkmasına neden oldu 🤔 Peki nerede ne gibi eylemler yapılıyor GZT olarak mercek altına aldık 👀 #etlem #protesto #zam #halk #venezuela #mısır #lübnan

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

Gerçek mermi kullanılıyor

Hayatını kaybeden iki kişinin ölümünün ve yaralanmaların çoğunun gerçek mermiden kaynaklandığını dile getiren sağlık kaynağı, göz yaşartıcı gazdan dolayı birçok kişinin nefes yollarında tahriş meydana geldiğini söyledi.

Öte yandan gösterilere tanık olanların yaptıkları açıklamalara göre, söz konusu iki kişinin ölümüne, Basra Valiliği önündeki protestolar sırasında gerçek mermiyle ateş eden güvenlik güçleri neden oldu.

Perşembe akşamı Basra Valiliği önünde sivil itaatsizlik eylemi başlatan göstericilere güvenlik güçlerinin gerçek mermiyle ateş açması sonucu 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Irak’ta işsizlik, kamu hizmetlerinin yetersizliği ve yolsuzlukların protesto edildiği 1 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde ölenlerin sayısı 250'yi aşarken 11 binden fazla kişi de yaralandı 😓 #ırak #protesto #kamu #işsizlik #hükümet

GZT (@gzt)'in paylaştığı bir gönderi ()

Irak'taki kanlı gösteriler

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Ülkede, 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim'de yeniden başlamıştı.

Birleşmiş Milletler Irak Misyonu, salı günü yaptığı açıklamada, 1 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde 254 kişinin hayatını kaybettiğini, binlerce kişinin yaralandığını duyurmuştu.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
Mehmetçiğin sesini titreten cevap: 'Çocuğum yanımda' VİDEO / 00:59

Mehmetçiğin sesini titreten cevap: 'Çocuğum yanımda'

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Pazar 13:26, 26.01.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz