İran Cumhurbaşkanı Reisi'den ABD'ye tehdit: Her hatalarında pişman olacaklar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İsrail'i ziyaret eden ve yaptığı konuşmada İran'in nükleer silah sahibi olmasına karşı gerekirse güç kullanacaklarını belirten ABD Başkanı Biden'a cevap verdi. Reisi, ABD ve müttefiklerinin her hatasına pişman olmalarına neden olacak kadar sert bir yanıtla karşılık vereceklerini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Yair Lapid dün bir araya geldi. Liderler, İran'ın nükleer silah sahibi olmasına karşı ortak bir deklarasyon imzaladı. Konuşmasında İran'ın nükleer faaliyetlerine değinen Biden, "İran'ın nükleer güç olmasına asla izin vermeyeceğiz." dedi. Sözlerini sürdüren Biden, "Diplomasinin, bu sonuca ulaşmanın en iyi yolu olduğuna inanmaya devam ediyorum. Ve bölgede, teröre destek veren balistik füze programı ve Hizbullah gibi teröristlere, uzantılarına silah aktarılması gibi İran'dan gelen tehditlere karşı koymak için İsrail ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"Her hatada pişman olacaklar"

İran'ın her zamankinden daha güçlü olduğuna dikkat çeken Reisi, "ABD ve müttefiklerinin her türlü hatası pişman olmalarına neden olacak sert bir yanıtla karşılaşacak" ifadelerini kullandı. Reisi'nin bu sözleri, ABD Başkanı Biden'a cevap olarak yorumlandı.

Reisi, ABD'nin bugünkü gücünü her zamankinden daha zayıf gördüklerini, İran'a yaptırım ve maksimum baskı politikasının yenilgiye uğramış olduğunu ileri sürerek, "Eski politikalarını tekrar tecrübe etmemelerini tavsiye ederiz" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin açıklamasının ABD Başkanı Joe Biden'in Orta Doğu ziyaretinin başlamasından sonra yapılması ise dikkat çekti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >