İran seçimleri, Anayasayı Koruyucular Konseyi gölgesinde başladı

Arşiv
Arşiv

İran'da Anayasayı Koruyucular Konseyinin muhalif adayların başvurularını kabul etmemesi tartışmalara yol açmıştı. Ülkede milletvekili seçimleri bu tartışmaların gölgesinde TSİ 07.30'da başladı. "Seçimle bir şeylerin değişeceğine dair beklentisinin azalması" ve "koronavirüs endişesi" nedeniyle seçimlere katılımın düşük olması bekleniyor.

İran'da 11. Dönem Meclis Seçimleri için oy verme süreci ülke genelinde 55 bin noktada TSİ 07.30'da başladı.

Ülkede 290 sandalyenin bulunduğu meclisteki milletvekillerini seçmek için 57 milyon 918 bin seçmen 208 seçim bölgesinde kurulan 55 bin sandıkta oy kullanıyor.

Oy verme süreci TSİ 17.30'a kadar devam edecek. İran Seçim Merkezi gerekli görülmesi halinde bu süreyi 24.00'e kadar uzatabilecek.

Seçimlere katılmak için başvuruda bulunan 16 bin 33 kişiden 7 bin 148’inin adaylığı onaylandı. Buna göre, 290 sandalyelik meclisteki her bir sandalye için 24 aday yarışıyor.

Hamaney milletvekili seçimlerinde oyunu kullandı
Hamaney milletvekili seçimlerinde oyunu kullandı

Başkent Tahran 35 milletvekiliyle meclise en fazla vekil gönderecek eyalet olurken, Elburz, İlam, Kum ve Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletlerinden ise 3'er milletvekili seçilecek.

Öte yandan İranlı seçmenler, Meclis seçimlerinin yanı sıra 5. Dönem Uzmanlar Meclisi ara seçimleri için de oy kullanıyor.

İranlı seçmenler oy kullanmak için sırada bekliyor
İranlı seçmenler oy kullanmak için sırada bekliyor

Ülkede 2 milyon 931 bin 716 kişinin ilk defa oy kullanacağı seçimle ilgili ilk sonuçların yarın sabahtan itibaren açıklanmaya başlayacağı belirtildi.

Katılımın düşük olması bekleniyor

  • Seçimlerde aday olmak için başvuran adaylardan bir çoğunun Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmesi nedeniyle özellikle reformist kanada mensup seçmenin "seçimle bir şeylerin değişeceğine dair beklentisinin azalması" nedeniyle katılımın düşük olacağı öngörülüyor.
İranlı vatandaş, seçim posterlerinin önünde görüntülendi
İranlı vatandaş, seçim posterlerinin önünde görüntülendi
  • Başkent Tahran'a yakın Kum kentinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bulaştığı 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından sağlık yetkilileri halka dışarı çıkmamaları, dikkat etmeleri ve maske takmaları çağrısında bulunuyor.
  • Ülkede baş gösteren virüs vakasının da seçimlere katılımın düşmesinde önemli bir faktör olacağı belirtiliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >