İran'ın Rusya'ya silah tedarik etmesi İsrail'i harekete geçirdi: Ukrayna'ya yardım çağrısı yaptılar

Zelenski ve Putin
Zelenski ve Putin

İsrail Diaspora Bakanı Nachman Shai, İran'ın Rusya'ya balistik füze göndermeye hazırlandığı yönündeki haberler üzerine İsrail'in ABD ve NATO gibi Kiev'e askeri yardım yapması gerektiğini söyledi.

Washington Post gazetesinin ABD müttefiki iki ülkenin konu hakkında bilgilendirilmiş iki yetkilisine dayandırdığı haberine göre, İran yönetimi, Rusya'ya aralarında 300 ila 700 kilometre menzile sahip "Fatih-110 ve Zülfikar" füzelerini de içeren silah sevkiyatına hazırlanıyor.

Habere göre, Tahran yönetimi ayrıca Rusya'ya 2 bin 400 kilometre menzile sahip "Şahid 136" isimli patlayıcı taşıyan ve "intihar ya da kamikaze" diye tabir edilen silahlı insansız hava araçları (SİHA) takviyesi göndermek için hazırlık yapıyor.

"Ağustostan beri silah tedarik ediyor"

Gazeteye konuşan kaynaklar, İran'ın ağustostan itibaren Rusya yönetimine SİHA tedarik etmeye başladığını aktardı.

Ukrayna yönetiminin, İran yapımı SİHA'ların Rus isimlerle boyanarak Ukrayna'da kullanıldığına ilişkin delilleri sunmaya başladığı, ABD'li yetkililerin de İran yapımı SİHA'ların Ukrayna'da bulunduğunu doğruladığı belirtildi.

"İsrail Ukrayna'nın yanında yer almalı"

İsralli Diaspora Bakanı Nachman Shai, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, İran'ın Rusya'ya balistik füze göndermeye başladığı haberler üzerine, "İsrail'in artık bu kanlı çatışmada durması gereken yere ilişkin şüphe yok.Ukrayna'nın ABD ve NATO ülkelerinin sağladığı biçimde askeri yardım da almasının vakti geldi" ifadesini kullandı.

Diplomatik, güvenlik ve stratejik ortaklıklarını özellikle ABD ve Batı ülkeleri ekseninde inşa etmesine rağmen son yıllarda Rusya'yla da yakınlaşan bir görüntü çizen İsrail, Moskova ile sağladığı askeri koordinasyon sayesinde İran'a bağlı hedefler olduğu gerekçesiyle Suriye'ye savaş boyunca hava ve füze saldırıları gerçekleştirdi.

Ancak Ukrayna savaşının doğurduğu Rusya ve Batı arasındaki yeni kamplaşma İsrail'i zor durumda bıraktı. Rusya'nın Ukrayna saldırısına başlamasından sonra İsrail hükümeti başlangıçta Rusya'yı doğrudan hedef alan açıklamalardan kaçınarak "ateşkes, barış" çağrılarını yineledi ve Ukrayna'ya sadece insani yardım gönderdiğine vurgu yaptı.

Bir önceki İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Rusya'nın ismini zikretmeden Ukrayna savaşına ilişkin açıklama yaparken dönemin Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise Rusya'yı suçlayan ve kınayan açıklamalarıyla dikkati çekti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >