İşçi olarak gittiler, patron olarak döndüler!

Devlet desteğiyle 10 yılda Batman'da kurulan yaklaşık 200 tekstil atölyesinde 20 bin kişiye istihdam sağlandı.
Devlet desteğiyle 10 yılda Batman'da kurulan yaklaşık 200 tekstil atölyesinde 20 bin kişiye istihdam sağlandı.

Devletin yatırımcıya sunduğu bedava arsa tahsisi, makine desteği, sigorta primi, enerji ve vergi indirimi sayesinde, İŞKUR, KOSGEB ve DİKA'nın sağladığı destekle Batman, tekstilde gözde üretim merkezi haline geldi.

Batman'dan yaklaşık 20 yıl önce İstanbul, İzmir ve Bursa'ya göç edip, oradaki tekstil atölyelerinde çalışan 150'ye yakın girişimci devlet desteğiyle memleketlerinde üretim tesisi kurdu, binlerce kişiye istihdam sağladı.

Büyükşehirlere göç ettiler

Terör olayları başta olmak üzere çeşitli nedenlerle 1990'lı yıllarda köyden kente göçün yaşandığı illerden Batman'da, iş bulamadıkları için geçim sıkıntısı yaşayanlar bir süre sonra büyükşehirlere göç etmek zorunda kaldı.

  • Başta İstanbul, İzmir ve Bursa olmak üzere batı illerinde özellikle tekstil sektöründe çalışanlar için, 2003 yılından itibaren siyasi gelişmelerin ekonomi üzerindeki olumlu etkisi, sağlanan huzur ortamı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için uygulanan teşvik ve kamu kuruluşlarının projeleri, memlekete yatırımı cazip hale getirdi.

Tekstilcilerin gözde şehri Batman

Girişimcilere sunulan bedava arsa, makine desteği ile sigorta primi, enerji ve vergi indirimi ile İŞKUR, KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı) ve Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) sağladığı destekle Batman, tekstilciler için gözde üretim merkezi haline dönüştü.

20 bin kişiye istihdam saplandı

  • Bu sayede son 10 yılda Batman'da kurulan yaklaşık 200 tekstil atölyesinde 20 bin kişiye istihdam sağlandı. Söz konusu atölyelerde üretilen giysilerin büyük bölümü Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

İstanbul'dan geldi 220 kişiyi istihdam ediyor

İşçi olarak göç ettiği İstanbul'dan işveren olarak dönen girişimcilerden biri de Ferit Eren.

İş bulmak için 2001 yılında Batman'dan İstanbul'a göç eden ve orada 6 yıl tekstil atölyesinde işçi olarak çalışan Eren (32), daha sonra bir arkadaşıyla küçük atölye kurdu. Kısa sürede işlerini büyütmeyi ve sermaye birikimi oluşturmayı başaran Eren, devletin sağladığı teşvik ve destek uygulamalarından faydalanmak üzere memleketinde yatırım yapma kararı aldı.

Hasankeyf ilçesinde 90 kişinin çalıştığı atölye kuran Eren, yaklaşık 7 ay önce de Batman merkezde 130 kişinin istihdam edildiği ikinci tesisini kurdu.

Genç nüfusa sahip ilde, kalifiye eleman sıkıntısını İŞKUR'un sağladığı "işbaşı eğitim programı" sayesinde gideren Eren, İstanbul'dan daha işi şartlarda üretim yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

"Teşvik Batman'ı şahlandıracak"

Eren, Batman'a ilk yatırım yapan tekstil firmaları arasında yer aldığını belirterek, kente ilk geldikleri dönemde tekstil sektörünün gelişmeyeceğini düşünenlerin kendilerine güldüğünü söyledi.

Atölyesindeki makineleri DİKA'nın sağladığı yüzde 50 hibe desteğiyle aldığını vurgulayan Eren, "Devletin sağladığı imkanları görünce bölgeye gelmek cazip geldi. Fason üretim yapıyoruz, kendi markamızı üretmek istiyoruz. İşimizi büyütmek için çalışıyoruz." dedi.

"İŞKUR olmasaydı kalifiye eleman yetiştiremezdik. İŞKUR ile önce gençleri eğitip, ardından atölyede iş başı yaptırdık. Bunun çok büyük faydasını gördük." diyen Eren, şöyle konuştu:

  • "İşçi olarak işe başladık bugün işveren olduk. Bunu devletin sunduğu imkanlara borçluyuz. Devletin sürdürdüğü politikalar sayesinde ayaktayız. Yerli ve yabancı çok sayıda firma bu avantajlardan faydalanmak için Batman'a yöneldi. Devletin sunduğu imkanlar bölgeye büyük yatırımların yapılmasını sağlıyor. Teşvik Batman'ı şahlandıracak."