İsrail'in zulmüne Yahudilerden tepki: İnsanları evlerinden atmak istiyorlar

Arşiv
Arşiv

Filistinlilere İsrail tarafından yapılan insanlık dışı uygulamalar devam ederken, İsrail hükümeti ve İsrail polisine dünyanın dört bir yanından tepkiler sürüyor. Mescid-i Aksa'da devam eden olaylara son tepki gösteren Uluslararası Siyonizm Karşıtı Yahudiler Örgütü oldu. Neturei Karta olarak bilinen Örgütün Sözcüsü Haham Dovid Feldman, İsrail'in bilerek savaş çıkarmak istediğini belirterek, tüm bu yaşananların İsrail'in siyonist planlarından kaynaklı olduğunu söyledi.

İsrail'in Kudüs'ün doğusunda Filistinlilere yönelik uyguladığı zulüm başta Müslüman ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde tepki görmeye devam ediyor. Son olarak Uluslararası Siyonizm Karşıtı Yahudiler Örgütü, İsrail'in Mescid-i Aksa'daki insanlık dışı uygulamalarına tepki gösterdi. Neturei Karta olarak bilinen Örgütün Sözcüsü Haham Dovid Feldman, olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, İsrail'in yaptıklarının yeni olmadığını ve 70 yıldan bu yana devam ettiğini hatırlattı. Feldman, İsrail'in delice yaklaşımlarına şaşırmamak gerektiğini belirterek, "Ne yazık ki bu, 70 yıldır devam eden olaylarla aynı kalıba sahip ve çok özdeş. Bu insanların bu şekilde kabul edilemez delice yaklaşımlarına kimse şaşmamalı" dedi.

"İnsanları evlerinden atmak istiyorlar"

İsrail'in Siyonist hareketinin kendisinden başka hiçbiri gücü tanımadığını söyleyen Feldman, "Bu Siyonist hareket, kendilerinden önceki hiçbir şeyi tanımıyor. Bu yüzden tüm bunlar oluyor. İşte bu nedenle Şeyh Cerrah'ta talihsiz bir durum ortaya çıkıyor, insanları evlerinden atmak istiyorlar. Aynısı geçmişte Filistin halkının evlerini yıktıklarında da oldu. Bunu, her zaman tekrar tekrar görüyoruz. Filistin halkı (onlara göre) sanki resmen yokmuş gibi, asla var olmadı" diye konuştu.

Haham Dovid Feldman
Haham Dovid Feldman

"Savaşı meşrulaştırmak istiyorlar"

İsrail'in bilerek Filistin'in uç noktalarına dokunduğunu ve savaşa ihtiyacı olduğunu aktaran Feldman, "Maalesef on yıllardır gördüğümüz şu ki İsrail Siyonist hareketinin Filistin halkına karşı savaşını meşrulaştırmak için kendisine saldırılmasına ihtiyaç duyuyor. Şimdi neden Filistinlilerin tepkisini çekecek bu Şeyh Cerrah olayını ortaya çıkardıklarına şaşmamak gerek. Buna getireceğim tek açıklama Siyonist hareketin savaşa ihtiyacı olduğudur. Var olmak ve Yahudi halkından sempati kazanmak için savaşa ihtiyaçları var. Yahudilere, 'Bakın, tehlikedeyiz, Filistinliler bizim için tehdit' diyebilmek için savaşa ihtiyaçları var" dedi.

Feldman, bugüne kadar Filistin halkına yapılanın çok yanlış olduğunu dile getirerek, "Bu işin kökenine inmeye, restorasyona, şimdiye kadar yapılan bütün yanlışları düzeltmeye ihtiyacımız var. Ne yazık ki bu düzeltilmediği ve yanlışlar tanınmadığı sürece, maalesef hiçbir yere gidemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.


"Filistin halkını desteklemek için elimizden geleni yapacağız"

İsrail baskılarına karşı bu hafta New York ve Washington'da düzenlenecek çeşitli protestolara katılacaklarını aktaran Feldman, "Filistin'in ezilen halkını desteklemek ve bu işgali durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya, en azından insanları olup bitenlerin farkına varması, olanların yanlış olduğunu anlamaları için eğitmeye hazırız" sözlerini kullandı.

"Sistematik şekilde sansürleniyoruz"

Feldman, İsrail yanlısı güçlerin karşıt sesleri bastırmak için çabaladıklarının ve kendilerine ait sosyal medya hesaplarını kapattırdıklarının altını çizerek, "Bu her zaman oluyor, sesimiz yok sayılıyor ve ana akım medyada sistematik olarak sansürleniyoruz. On yıllardır buna alıştık." diye konuştu.

İsrail'i ve politikalarını eleştirmenin de "Yahudi karşıtlığı" olmadığını vurgulayan Feldman, "Her türlü adaleti ihlal ettiği için İsrail'i eleştirdiğimizi söylemekten gurur duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >