İstanbul barajları alarm veriyor: Son 10 yılın en düşük seviyesine varıldı

Arşiv
Arşiv

Kurak geçen kış ayları, Türkiye'deki baraj doluluk oranlarını aşağı çekmeye devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, İstanbul barajlarının alarm verdiğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, İstanbul barajlarının alarm verdiğini açıkladı. Birpınar sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, "İstanbul barajları alarm veriyor. İSKİ kayıtlarına göre son 10 yılın aynı dönemlerine göre en düşük su seviyesine varıldı" ifadelerini kullandı.

Ömerli Barajı kuruyor

İstanbul'a içme suyu sağlayan barajlar alarm vermeye devam ediyor. Ömerli Barajı'nın Emirli bölgesi kurumaya yüz tuttu.

Kurak geçen yaz aylarının ardından beklenen sonbahar yağmurlarının gelmemesi nedeniyle barajlardaki su seviyesi hızla azalıyor. İstanbul'un barajlarındaki doluluk seviyesi son yılların en düşük seviyesine ulaştı. Anadolu Yakası'nın önemli içmesu kaynaklarından Ömerli Barajı'nda son 10 yılın en düşük seviyesine ulaşarak yüzde 28 oranı geriledi. Barajın Emirli bölgesi ise tamamen kurudu. Emirli bölgesinin 6 ay önceki durumu ile son halinin görüntüsü işler acısı durumu gözler önüne serdi.