İstanbul Beyoğlu ilçesindeki evlerin kapılarına para bırakılıyor

Hasköy, Beyoğlu.
Hasköy, Beyoğlu.

İstanbul Beyoğlu ilçesi Hasköy semtinde çoğunlukla gecekondular bulunuyor. Ancak son zamanlarda birçok kişi sabah uyandığında kapısında içinde para olan zarflar buluyor. Bu durumun sebebini araştıran mahalleli bunu yapan kişiye 'Hızır' adını taktı.

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde çoğu mahalle gecekondudan oluşuyor. Oldukça çarpık bir yerleşimin olduğu mahallede 1 aydır kim olduğu bilinmeyen bir kişi tarafından evlere zarfın içinde bin TL para bırakılıyor. Mahalleli adını bilmediği bu kişiye ise Hızır diyor.

Söylenmez

Bazı kişiler sabaha karşı mahalleye giriyor ve önceden belirledikleri maddi durumu kötü ailelerin kapıları arasından içeriye zarf bırakıyor. Zarfların her birinden bin TL çıkıyor. Sabah kalktıklarında zarfları görenler, içine açtıklarında da büyük şaşkınlık yaşıyor. Mahalle sakinlerinden Paşa Ali Bilgin;

"Sabah namaz vakti kalktım evde tespih çekiyorum. Abdest aldım. Bir ses oldu dışarı çıktım. Baktım bacımla konuşuyorlar. Ne oluyor, dedim. 'Amca bir zarf bıraktım pazar parası yaparsınız' dedi. Dedim ki 'Burada bir hane yok. Bacım da var' dedim. Yukarılarda ona da vermişler. Dağıtarak gelmişler. Sonra gittiler. Zarfta ya 100 ya da 200 lira var sandım. Baktım bin TL var. 3 zarf aldık. 'Nereden geldi bu para?' dedim. 'Amca karıştırma bu söylenmez. Patronumuz sağ olsun' dediler." diye konuştu.

Paşa Ali Bilgin.
Paşa Ali Bilgin.

Orayı unutmayan biri

Bir başka mahalle sakini Oğuzhan Erzurumlu da, "Bize gelmedi ama mahallede ihtiyacı olan evlere vermişler. Bir sonraki gelmelerinde verdiklerine vermemişler. Araştırmışlar ihtiyacı olanlara vermişler. Allah razı olsun abi. Atladıkları da olmuş ama birçok aileye vermişler. Bizi atlamışlar. Allah razı olsun. Benim tahminim burada eskiden oturan daha sonra zengin olup burayı unutmayan biri olabilir parayı dağıtan kişi. Çünkü bu kadar ihtiyacı olan evleri bilmesi imkansız." dedi.

Oğuzhan Erzurumlu.
Oğuzhan Erzurumlu.

Mahalle sakinleri Hızır adını verdikleri bu kişiyi aramaya devam ediyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >