İstanbul için kar yağışı uyarısı: Saat 19.00'dan itibaren dikkat

Arşiv
Arşiv

İstanbul'da hava sıcaklığı hızla düşüşe geçti. Dün İstanbul'un bazı ilçelerine kar yağdı. İBB ve Valilik kentte 19.00'dan itibaren etkili olması beklenen kar yağışına karşı vatandaşları uyardı.

Rüzgarın hızlı bir şekilde karayele dönmesiyle, dün Marmara Bölgesi'nde sıcaklıklarda hızlı bir düşüş yaşandı. Valilikten ve İBB'den kar uyarısı geldi.

İBB'den kar uyarısı

İBB, kentte akşam saatlerinde etkili olması beklenen kar yağışına karşı vatandaşları uyardı.

İBB'den yapılan açıklamaya göre, kar yağışının saat 19.00'dan itibaren aralıklarla kuvvetli olacağı, buzlanma ve don olaylarının da yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Yağış nedeniyle nüfusun büyük bölümünün yaşadığı D-100'ün altında kalan güney ilçelerde 2-5, Boğaz çevresi ile TEM arasında kalan kesimlerde 3-7, TEM'in kuzeyinde de 5-12 santimetre kar örtüsünün oluşacağı öngörülüyor.

AKOM'dan buzlanma uyarısı

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kar yağışı esnasında ve sonrasında yollarda oluşacak buzlanmaya karşı vatandaşları uyardı.

İBB, 1373 araç-iş makinesi ve 6 bin 882 personelle çalışmalarını yürütecek. İstanbul'da 232 bin ton tuz ve 1200 ton solüsyon depolarda bulunduruluyor. İBB ekipleri, dünden itibaren şehrin bütün meydan ve ana caddelerine konuşlanarak, olası kar yağışı ve buzlanmalara müdahale etmek için bekliyor. Sokakta yaşayan vatandaşlar da İBB tesislerinde misafir edilmeye başlandı.

Vatandaşlardan dikkatli olması ve toplu taşıma kullanması istendi

Vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanması, ağaç ve direk devrilmesi, çatı ve tabela uçması, soba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli olması isteniyor.

Kar İstanbul'un bazı ilçelerinde kendisini gösterdi

Dün akşam saatlerinde İstanbul'un bazı ilçelerinde kar yağışı görüldü.

Kentte sabah saatlerinden itibaren yağmur şeklinde devam eden yağışlar, yerini karla karışık yağmura ve yüksek kesimlerde kara bıraktı.

Aydos Ormanı’nda da gece yağan kar nedeniyle ağaçlar ve yollar beyaza büründü
Aydos Ormanı’nda da gece yağan kar nedeniyle ağaçlar ve yollar beyaza büründü

Anadolu Yakası'nda Ümraniye, Kadıköy, Beykoz, Kartal ve Çekmeköy'de yağış, karla karışık yağmur, Aydos Ormanı ve Çamlıca Tepesi gibi yüksek kesimlerde ise kar yağışı etkili oldu.

Aydos Ormanı'nda ağaçlar ve yeşilliklerin üstleri karla kaplandı
Aydos Ormanı'nda ağaçlar ve yeşilliklerin üstleri karla kaplandı

Kentin Avrupa Yakası'nda da Eyüpsultan, Sarıyer ve Silivri'de bazı bölgelerde kar yağışı görüldü. Zeytinburnu, Fatih ve Bakırköy ilçelerinde ise karla karışık yağmur etkisini sürdürdü.

İstanbul Valiliğinden kar uyarısı

İstanbul'da beklenen kar yağışına karşı uyarıda bulunan İstanbul Valiliği, ''Cuma günü havanın genellikle parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışının başlayacağı, Cumartesi günü öğle saatlerine kadar kar yağışının devam edeceği tahmin edilmektedir'' açıklamasını yaptı.

Kar kalınlıkları

Öte yandan beklenen kar kalınlıkları ile ilgili de açıklama yapan valilik şu cümleleri de ekledi, ''Cuma akşam saatlerinde başlayıp Cumartesi öğle saatlerine kadar devam edecek kar yağışının, Avrupa yakası ve güney kıyıları 1 ila 3 cm, Anadolu yakasının iç ve kuzey kesimlerinde 3 ila 5 cm örtü bırakması beklenmektedir."

İstanbul'da kar ne kadar sürecek?

Hafta sonu yurt genelinde görülecek soğuk havanın haftanın ilk günlerinden itibaren lodosa dönecek rüzgar ile hissedilen sıcaklıkları yükseltmesi bekleniyor.

Marmara Bölgesinde hava durumu

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bölgede parçalı ve çok bulutlu hava hakim olacak.

Sakarya çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği, yağışların akşam saatlerinden itibaren Sakarya çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Bölgede sıcaklıkların mevsim normallerinin 3 ila 5 derece altında olacağı bölgede, rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, gece saatlerinde kuvvetli esmesi öngörülüyor.

Yağışların Sakarya çevrelerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel buzlanma, don olayı, tipi şeklinde kar yağışı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar ile çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.

Doğu'da kar yağışı ve fırtına uyarısı

Erzurum, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Ardahan ve Kars'ta karla karışık yağmur, kar yağışı ile kuvvetli fırtına ve çığ uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, havanın parçalı ve çok bulutlu olacağı Erzurum, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Ardahan ve Kars'ta yağışların aralıklı yağmur, karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların özellikle Erzincan'da şiddetli olması öngörülen bölgede kuvvetli fırtına ve çığ uyarısı da yapıldı.

Sıcaklıkların mevsim normallerinde seyredeceği bölgede, rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli esmesi öngörülüyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları Erzincan ve Iğdır'da 3, Ardahan ve Erzurum'da 1, Tunceli ve Kars'ta sıfır, sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 1 derece olarak ölçüldü.

Gün içinde en yüksek sıcaklıkların Iğdır'da 11, Tunceli'de 7, Erzincan'da 6, Kars ve Ardahan'da 4, Ağrı ve Erzurum'da 3 derece olması bekleniyor.

Meteoroloji yetkilileri, bölge genelinde kar yağışının yanı sıra kuvvetli fırtına beklendiğinden ulaşımda aksamalar, tipi, çatı uçması, direklerin devrilmesi, soba gazı zehirlenmesi olayları ile bölgede yüksek kesimli kar örtüsüne sahip eğimli ve dik yamaçlarda çığ tehlikesine karşı vatandaşlar ve ilgililerin dikkatli olmasını istedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >