İstanbul'un koronavirüs raporu yayımlandı: Salgında 'mavi yakalı' etkisi

Arşiv
Arşiv

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Dr. Nilüfer Aykaç'ın hazırladığı rapora göre, COVID-19’un yıkıcı etkilerinin yaşandığı İstanbul’da mavi yakalıların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde gerçekleşen hareketlilik kentteki vaka artışını hızlandırdı. Raporda, riskin Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Esenyurt ve Küçükçekmece ilçelerinde daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Dr. Nilüfer Aykaç, 'Verilerle İstanbul Profili-Kovid-19 İstanbul' başlıklı bilimsel raporunda, Nisan ayında salgının kentteki etkisine ilişkin verileri analiz etti.

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberinde yer verdiği raporda, riskin 65 yaş ve üzeri nüfusun yoğun olduğu yerlerin aksine, mavi yakalıların ikamet ettiği bölgelerde oluştuğu ortaya kondu.

En riskli ilçeler

Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Esenyurt ve Küçükçekmece Mart ayı boyunca İstanbul’da yaşanan ulaşımsal hareketliliğin asıl nedeninin mavi yakalıların COVID-19 açısından yüksek risk grubunu oluşturduğunu ortaya koyan raporda, şu saptamalara yer verildi:

Mavi yakalıların ikamet ettiği Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Esenyurt, Ümraniye, Çekmeköy, D-100 hattı ve Küçükçekmece hastalık açısından en riskli yerler olduğu anlaşılmıştır. Kurtköy, Pendik, Samandıra, Ümraniye ve Tuzla ise Anadolu Yakası’nın en riskli bölgeleri olmuştur. Mavi yakalılar, ağırlıkla Beylikdüzü, Birlik, Dudullu, İkitelli, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Deri Sanayi, Tuzla ve Tuzla Kimya Sanayicileri organize sanayi bölgelerinde çalıştıkları için ikametleriyle, iş yerleri arasındaki mesafeyi her gün katetmek zorunda kaldılar. Bu hareketlilik, İstanbul’da COVID-19 salgınında artışa neden olmuştur.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >