İşten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı

Arşiv
Arşiv

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için getirilen üç aylık işten çıkarma yasağı, Cumhurbaşkanı kararı ile iki ay daha uzatıldı.

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre; 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin üç aylık süre ile çalışanını işten çıkarma yasağı, 17 Eylül 2020'den itibaren iki ay daha uzatıldı.

17 Ağustos'ta da bir ay uzatılmıştı

İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, üç ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklandı.

İşverene, çalışanı üç aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021'e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. Bu madde uyarınca, 17 Nisan'da uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere bir aylığına uzatılmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >