İstihdam yüzde 39 arttı

Arşiv
Arşiv

İstihdam, 2017 yılının dokuz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 arttı, İŞKUR tarafından ocak-eylül döneminde 534 bini erkek, 257 bini kadın olmak üzere toplam 791 bin kişi işe yerleştirildi.

İstihdam, 2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 arttı, İŞKUR tarafından aynı dönemde 791 bin kişi işe yerleştirildi. İşsizlik Sigortası Fonu'na başvurular yüzde 12,7 azaldı. Geçen yılın aynı dönemine göre İşsizlik Sigortası Fonu'na başvurular 978 bin 68 oldu.

Milli İstihdam Seferberliği

İstihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasını amaçlayan İŞKUR, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde yıl başında başlatılan Milli İstihdam Seferberliği kapsamında faaliyetlerine devam ediyor.

Kurum tarafından bu yılın ocak-eylül döneminde işe yerleştirilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 39 artarak 791 bin 542 kişiyi buldu. İşe yerleştirilenlerin 534 bini erkek,257 bini ise kadınlardan oluştu. İşe yerleştirmeler ağırlıklı olarak hizmet, imalat ve toptan-perakende sektörlerinde oldu.

İstihdamda yaşanan bu artış, İşsizlik Sigortası Fonu'na başvuruları da etkiledi. Geçen yılın dokuz aylık döneminde 1 milyon 120 bin 378 olan İşsizlik Sigortası Fonu'na başvuru sayısı, bu yılın aynı döneminde 978 bin 68'e düştü. Fona başvurulardaki düşüş yüzde 12,7'yi buldu.

67 bin 108 kişiye girişimcilik eğitimi

Son dönemdeki işe yerleştirmelere rağmen açık iş sayısının 100 binin üzerinde seyretmesi, İŞKUR'un iş arayanlar ve işverenlerle diyaloğunu da artırmasını beraberinde getirdi.

Bu kapsamda bu yılın dokuz aylık döneminde İŞKUR personeli, iş arayanlara verdikleri danışmanlık hizmeti kapsamında 2 milyonun üzerinde bireysel görüşme yaptı.

İşverenlerin talep ve önerilerini almak için 450 bine yakın iş yerine Kurum çalışanlarınca ziyaret gerçekleştirdi. 67 bin 108 kişi İŞKUR'un düzenlediği girişimcilik eğitim programından yararlandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >