İsveç'in ilk kadın başbakanı Magdalena Andersson 7 saat sonra istifa etti

Magdalena Andersson
Magdalena Andersson

İsveç'in ilk kadın başbakanı Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, seçildikten 7 saat sonra istifa ettiğini açıkladı. Koalisyon hükümeti ortağı Yeşiller Partisi, "Sağ partilerin yaptığı bütçe ile ülkeyi yönetmek istemiyoruz" diyerek hükümetten çekildi.

Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, sabah saatlerinde parlamentoda yapılan oylamada güvenoyu alarak İsveç'in ilk kadın başbakanı seçildi.

Ardından koalisyon hükümetinin ortağı Yeşiller Partisi, sağ partilerin hazırladığı bütçenin meclisten geçirilmesi üzerine hükümetten çekildiğini duyurdu.

Yeşiller Partisinin hükümetten çekilmesinden sonra Başbakan Andersson, istifa ettiğini açıkladı.Böylece Andersson'un başbakanlığı 7 saat sürdü.

Magdalena Andersson meclisin güvenoyunu almıştı
Magdalena Andersson meclisin güvenoyunu almıştı

"Sağ partilerin yaptığı bütçeyle ülkeyi yönetmek istemiyoruz"

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Per Bolund, yaptığı açıklamada, "Sağ partilerin yaptığı bütçe ile ülkeyi yönetmek istemiyoruz ve bu yüzden hükümetten çekilmeyi seçtik" ifadelerini kullandı.

Eski İsveç Başbakanı Stefan Löfven, 4 Kasım'da Sosyal Demokrat Parti liderliğini bıraktığını açıklamış ve yeni hükümet kurması için Maliye Bakanı Magdalena Andersson'u önermişti.

Ülkenin ilk kadın başbakanı olmuştu

İsveç parlamentosunda bu sabah güvenoyu alan Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, ülkenin ilk kadın başbakanı olmuştu.

Andersson, 1967 yılında Uppsala kentinde doğdu. 2009 ile 2012 arasında İsveç Vergi Dairesi Genel Müdürlüğü yapan Andersson, 2014 yılından beri Maliye Bakanlığı görevini yürütüyordu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >