İsveç'te tedavi edilmeyen Türk hasta Türkiye'ye getirildi

İsveç'teki koronavirüs hastası Emrullah Gülüşken'i getiren ambulans uçak Ankara'ya iniş yaptı
İsveç'teki koronavirüs hastası Emrullah Gülüşken'i getiren ambulans uçak Ankara'ya iniş yaptı

İsveç'te koronavirüs testi pozitif çıkan ancak tedavi edilmeyerek evine gönderilen Emrullah Gülüşken için Türkiye'den giden ambulans uçak Ankara'ya iniş yaptı.

İsveç'in Malmö kentinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyerek evine gönderilmişti.

47 yaşındaki Emrullah Gülüşken, çocukları Esma, Samira ve Mahmut'la Türkiye Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla Türkiye'ye getirildi. Emrullah Gülüşken ve 3 çocuğunu taşıyan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na saat 13.40'ta indi. Sağlık görevlileri tarafından bulunduğu basınçlı sedyeyle uçaktan alınan Gülüşken, ambulansa taşındı. Gülüşken ve çocukları,daha sonra Ankara Şehir Hastanesi'ne götürüldü. Emrullah Gülüşken, burada tedaviye alınırken, çocuklarının da 14 gün karantinada tutulacağı öğrenildi. Saat 06.00'da başlayan çalışma, 7 saat 40 dakika sürdü.

Bakan Koca'dan Leyla'ya mesaj

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabı Twitter'dan, Emrullah Gülüşken'in ambulans uçağa bindirilme fotoğrafını paylaşarak şu ifadeleri yazdı:

"Bir kız evlat, Covid-19 hastası babası için hiçbirimizin unutamayacağı bir şey yaptı. Ülkemiz harekete geçti. Ambulans uçağımız sabah İsveç'ten hastamızı aldı. Birazdan Ankara'da olacak. Sevgili Leyla, biz 25 bin hastamızı iyileştirdik. İnşallah Emrullah Bey de iyileşecek.''

Ne olmuştu?

İsveç'in Malmö kentinde doktora giden Emrullah Gülüşken'in Covid-19 testi pozitif olmasına rağmen tedavi edilmeyerek evine gönderilmişti. Gülüşken'in kızları İsveçli yetkililerden destek alamayınca seslerini sosyal medya aracılığıyla duyurmuştu.

Gülüşken ailesinin yardım çağrısına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıt vermiş ve Emrullah Gülüşken'in Türkiye'ye getirilmesi için ambulans uçak gönderilmesi talimatı vermişti.