İtfaiyeciden yavru köpeğe kalp masajı

İtfaiye eri Semih Olcay.
İtfaiye eri Semih Olcay.

Geçtiğimiz günlerde Bağcılar'da 3 katlı bir binanın 1. katında yangın çıktı. Yangını söndürmek için gelen itfaiye erlerinden biri dumandan etkilenen bir yavru köpeği kurtarmak için büyük çaba sarf etti. Yavru köpeğe suni teneffüs ve kalp masajı yapan itfaiye eri buna rağmen köpeği kurtarmayı başaramadı.

Bağcılar 15 Temmuz Mahallesi’nde 3 katlı bir binanın 1. katında çıkan yangında ev içinde bulunan bir yavru köpek dumandan etkilenmişti. Olaya müdahale eden Kocasinan İtfaiye Amirliği'nde görev yapan Semih Olcay, dumandan etkilenip nefessiz kalan yavru köpeği hayata döndürmek için dakikalarca suni teneffüs ve kalp masajı yaptı. Uzun çabalara rağmen köpek kurtarılamadı.

'İnsanlar bize yol vermiyor'

Köpeğe kurtarmak için elinden geleni yaptığını söyleyen itfaiye eri Semih Olcay,

  • ''Bizim işimiz gönül işi, parayla yapılabilecek bir meslek değil. Gönülden yapabildiğiniz zaman bir insanın ve ya canlının hayatı için kendi canınızı hiçe sayıyorsunuz. Bunun maddi olarak bir karşılığı olamaz. Orada yaşadığımız bir olay her zaman başımıza gelen ancak kameralara yansıyan bir durum oldu o anda. Köpeğin hayatını kurtarmaya çalıştık, bir canlının yaşama tutunmaya çalışmasını sağladık başaramadık ve sonucunda üzüldük. Bizim o yavru köpeği kurtarma şansımız, trafik daha az yoğun olsaydı, insanlar bizleri gördüğü zaman hemen araçlarını kenara çekseler araçlarını daha çabuk olay yerine varacaktık. Bu yavru bir köpekti bu bir insan da olabilirdi. Elimizden geleni yaptık köpeğe de çok üzüldüm. İnsanların daha dikkatli olması gerekiyor, acil durum ekiplerinin önünde durmamaları gerekiyor” dedi.

'Sokaklar dar'

Semih Olcay, acil durum ekiplerinin olaya en hızlı şekilde müdahale etmesi için vatandaşların özverili olması gerektiğini altını çizerek,

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu park alanları var ancak insanlar bu duruma pek aldırış etmiyorlar buna da sebep park yerlerinin evlerine uzak olması. İnsanlar evlerine en yakın yerlere park etmeye çalışıyor, İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşadığımız için bu çok zor oluyor. Sokaklarımız dar İtfaiye araçlarımız büyük, insanların bu konuda biraz daha özverili olması lazım. Çünkü yarın öteki gün kendi evleri de yanabilir kendi canlarına da zarar gelebilir İtfaiye’nin Ambulans ekiplerinin yani acil durum ekiplerinin olay yerine hızlı intikal edebilmesi için biraz daha özverili olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >