Ivana Sert, olmayan parfümden servet kazanacak

Ivana Sert

Ünlü modacı Ivana Sert, mahkeme kararı ile kendi ismini taşıyan parfüm markasının olmayan satışından servet kazanacak.

Hürriyet’ten Özge Eğrikar’ın haberine göre; İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi‘ne açılan davada, Adnan Akat Kozmetik Şirketi ile ünlü modacı Ivana Sert, “Ivana Sert For You” markasının parfüm ve makyaj malzemelerinde kullanılması için anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Sert, şirketten aylık 17 bin 500 lira alacaktı. İddiaya göre aradan aylar geçmesine rağmen davalı Adnan Akat Kozmetik Şirketi, parfüm ve makyaj malzemelerinin üretimine geçmeyerek taahhüt ettiği 2 milyon liralık yatırımı da yapmadı.

Ivana Sert
Ivana Sert

Davalı kozmetik şirketinin taahhüt ettiği 2 milyon liralık yatırımı yapmasını isteyen Ivana Sert, 10 ay üzerinden 17 bin 500 liranın ödenmesini, aksi takdirde sözleşmeyi feshedeceğini bildirdi. Noterden cevap veren davalı kozmetik şirketi de Ivana Sert’in sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirmediğini öne sürdü. Davalı şirket ayrıca Ivana Sert’in, sözleşmeyi feshettiğini ve 500 bin lira cezai şart parasının kendisine ödenmesi gerektiğini bildirdi.

Ivana Sert
Ivana Sert

Ivana Sert’in avukatı, “Davalı şirket sözleşmeyi haksız olarak feshedemez. Sözleşmenin süresi 3 yıldır. Buna göre davalı kozmetik şirketi müvekkilime 35 ay taksit üzerinden 737 bin lira daha ödemelidir. 2 milyon liralık yatırımı yapmayıp parfüm ve makyaj malzemelerini üretmediği için tanıtım, lansman ve reklamlara katılamayan müvekkilim zarar etmiştir. Davalıdan 737 bin liralık alacağımızdan şimdilik 5 bin lira, 500 bin liralık cezai şart alacağımızdan 5 bin lira, üç yıllık muhtemel cirodan yüzde 15 tutarındaki alacağımız için 5 bin lira olmak üzere toplam 15 bin liranın davalıdan tahsilini istiyoruz” diye konuştu.

Davanın reddini isteyen davalı kozmetik şirketin avukatı da cevap dilekçesinde,  “Müvekkilim Adnan Akat Kozmetik Şirketi “Ivana Sert For You” markası için koku ve şişesini tasarlamıştır. Kuaför salonlarına “Ivana Sert For You” markası için kullanılacak çok sayıda stant yapılmış ve dağıtılmıştır. Ancak davacı bu marka ile ürünün piyasaya çıkmasını sürekli geciktirmiştir. Kendisine gösterilen şişelerde sürekli kusur bulmuştur. Önce spor bir koku istemiş, ardından vazgeçerek klasik koku istemiştir. Şişenin kapak tasarımı için İtalya’ya bile götürülmüştür. Davacı Ivana Sert müvekkil kozmetik şirketinin reklamlarında oynaması gerekirken başka bir şirketin reklamında oynamıştır ." diye konuştu. Mahkeme dava dosyasını bilirkişiye gönderdi. Hazırlanan bilirkişi raporunda davalı kozmetik şirketinin sözleşmeyi feshetmesinde haksız olduğunu, sözleşmedeki yükümlülüklere aykırı davrandığını ifade etti. Ivana Sert’in haklı bulan bilirkişi, “Davacı Ivana Sert 500 bin lira cezai şart ile 3 yıl için her ay 17 bin 500 liradan toplam 630 bin lira talep edebilir. Ayrıca ciro üzerinde yüzde 15 üzerinden 30 bin lirayı da alabilir. Davalı şirketin kayıtlarından Ivana Sert’e ödenmiş gösterilen 37 bin 500 lira düşüldüğünde davacı Ivana Sert’in isteyebileceği rakama ulaşılacaktır.” dedi.
Davanın reddini isteyen davalı kozmetik şirketin avukatı da cevap dilekçesinde, “Müvekkilim Adnan Akat Kozmetik Şirketi “Ivana Sert For You” markası için koku ve şişesini tasarlamıştır. Kuaför salonlarına “Ivana Sert For You” markası için kullanılacak çok sayıda stant yapılmış ve dağıtılmıştır. Ancak davacı bu marka ile ürünün piyasaya çıkmasını sürekli geciktirmiştir. Kendisine gösterilen şişelerde sürekli kusur bulmuştur. Önce spor bir koku istemiş, ardından vazgeçerek klasik koku istemiştir. Şişenin kapak tasarımı için İtalya’ya bile götürülmüştür. Davacı Ivana Sert müvekkil kozmetik şirketinin reklamlarında oynaması gerekirken başka bir şirketin reklamında oynamıştır ." diye konuştu. Mahkeme dava dosyasını bilirkişiye gönderdi. Hazırlanan bilirkişi raporunda davalı kozmetik şirketinin sözleşmeyi feshetmesinde haksız olduğunu, sözleşmedeki yükümlülüklere aykırı davrandığını ifade etti. Ivana Sert’in haklı bulan bilirkişi, “Davacı Ivana Sert 500 bin lira cezai şart ile 3 yıl için her ay 17 bin 500 liradan toplam 630 bin lira talep edebilir. Ayrıca ciro üzerinde yüzde 15 üzerinden 30 bin lirayı da alabilir. Davalı şirketin kayıtlarından Ivana Sert’e ödenmiş gösterilen 37 bin 500 lira düşüldüğünde davacı Ivana Sert’in isteyebileceği rakama ulaşılacaktır.” dedi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >