Joe Biden PKK/YPG destekçisi Brett McGurk'e görev vermeye hazırlanıyor

Brett McGurk - Arşiv
Brett McGurk - Arşiv

ABD Kongresi tarafından başkanlığı tescil edilen Joe Biden ulusal güvenlik ekibinde Obama döneminde Suriye Özel Temsilciliği yapan Brett McGurk'e yer verecek. PKK ve YPG'ye verdiği destekle bilinen McGurk'ün Orta Doğu ve Afrika'dan sorumlu olacağı ve üst düzey bir makame getirileceği tahmin ediliyor.

ABD'de Joe Biden'ın başkanlık koltuğuna oturmasına iki hafta kaldı. Demokrat Başkan'ın ulusal güvenlik ekibi de şekillendi.

New York Times gazetesi, yeni dönemde ulusal güvenlik politikasını şekillendirecek kilit görevlere getirilmesi beklenen isimleri yazdı.

O kişiler arasında Ankara'nın tepkisini çekecek bir isim de var.

Biden, ABD'nin eski DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk'ü yeniden göreve getirmeye hazırlanıyor.

Orta Doğu ve Afrika'dan sorumlu olacak

NTV'nin aktardığına göre McGurk'ün, Biden'ın ulusal güvenlik ekibinde Ortadoğu ve Afrika'dan sorumlu üst düzey yetkili olması bekleniyor.

McGurk, Amerikan Yönetimi'nin Suriye politikasını sahada şekillendiren isim. PKK'nın Suriye kolu YPG'nin de içinde yer aldığı SDG'nin kurulmasında ve silahlandırılmasında etkin rol oynadı.

  • Amerikalı temsilci, Ekim 2015'te dönemin ABD Başkanı Barack Obama tarafından atandı. Cumhuriyetçi Donald Trump'ın iktidara gelmesinin ardından görevini sürdürdü.

Türkiye görevden alınmasını talep etmişti

47 yaşındaki McGurk, Türkiye'de sık sık Suriye'nin kuzeyine yaptığı ziyaretlerle gündeme geldi. YPG'den Kandil bağlantılı isimlerle fotoğrafları basına yansıdı. Ankara o dönemde görevden alınmasını talep ediyordu.

"PKK ve YPG'ye net şekilde destek veriyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2015 yılında "Brett McGurk kesinlikle PKK ve YPG'ye net bir şekilde destek vermektedir" ifadesini kullanmıştı.

  • McGurk, Aralık 2018'de Trump'ın Suriye'nin kuzeyinden asker çekme kararına tepki olarak istifa etti. Yerine ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey getirildi.

Biden, Obama ekibinden yararlanıyor

Ulusal güvenlik ekibine seçtiği diğer isimler, Biden'ın deneyimli ve güvenilir eski yetkililerle çevrili olmak istediğini bir kez daha ortaya koydu.

Obama döneminde İran ile nükleer müzakereleri yürüten Wendy Sherman'ın dışişleri bakan yardımcısı olması bekleniyor.

İran ve Rusya politikalarında değişiklik

Trump'ın çekildiği nükleer anlaşmaya geri dönmek isteyen Biden'ın Rusya'ya karşı daha sert bir politika izleyeceği tahmin ediliyor.

Dışişleri'nin eski Rusya masası şefi Victoria Nuland da siyasi işlerden sorumlu müsteşar olarak görev yapacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >