Kadın terörist Türkçe konuşmalara tepki verince foyası ortaya çıktı

Metropol şehirlerini kana bulayarak Türkiye ekonomisini çökertme planında hezimete uğrayan kadın terörist Elif K.
Metropol şehirlerini kana bulayarak Türkiye ekonomisini çökertme planında hezimete uğrayan kadın terörist Elif K.

Büyükşehirleri kana bulamayı hedefleyen YPG'li kadın teröristi ve ona yardımda bulunan 3 kişi Adana'da polisler tarafından yakalandı. Kendisini Suriye'li olarak tanıtıp Arapça ve Kürtçe konuşarak sorgudan kurtulmaya çalışan kadın terörist Türkçe konuşmalara tepki verince kendisini açık etti. Sorguda ise her şeyi tek tek itiraf etti. Vermiş olduğu koordinatlarda Ankara'da Güven Park önünde patlatılan bombanın aynısından belirlendi.

Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin Türkiye'de yapılacak olan bombalı eylemleri önlemek için yaptığı ortak çalışmada 2004 yılında Ankara Hacattepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü'nde okurken bölücü terör örgütü PKK'ya katılan ve başta Kandil olmak üzere terör örgütünün birçok kampında bomba eğitimi alıp daha sonra da 'bomba eğitmeni' olan Elif K.'nin (25) Halil M. isimli Suriyeli bir terörist ile Kobani'den Türkiye'ye kaçak yollardan giriş yaptığını ve Adana'ya geleceğini öğrendi.

Kimliğin sahte olduğu ortaya çıktı

Bunun üzerine polis ekipleri İncirlik Park alanında önlem alarak teröristleri beklemeye başladı. Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinden Türkiye'ye giriş yapan teröristler kendilerine aile süsü vererek Adana'ya kadar geldi. Ancak Adana polisi Elif K. (25) ile Halil M.’nin (26) bulunduğu aracı durdurdu. Arapça konuşan zanlılar polise Suriye kimliği verdi. Ekipler, Adana il Göç İdaresi Müdürlüğü'nden kontrol ettirdiği kimliğin sahte olduğunu anladı. Kimliklerin üzerine kendi fotoğraflarını yapıştırdıkları ortaya çıkan şüpheliler gözaltına alındı.

Adana'da yakalanıp Türkçe bilmiyor numarası yapan kadın terörist Elif K.
Adana'da yakalanıp Türkçe bilmiyor numarası yapan kadın terörist Elif K.

Polislerin Türkçe konuşmalarına tepki verince foyası ortaya çıktı

Emniyette sorguya alınan Elif K., Türkçe bilmiyormuş gibi davranarak sürekli Arapça ve Kürtçe konuşmaya başladı. Örgüt tarafından infaz edilir korkusuyla gerçek kimliğini açıklamayan Elif K., kendisinin Suriye vatandaşı olduğunu iddia etti.

Sorguda her şeyi itiraf etti

Polis kadın teröristin Türkiyeli olduğunu anlayarak onun yanında sık sık Türkçe konuşarak tepkisini ölçtü. Örgüt ile ilgili konuşulan Türkçe konulara tepki veren kadın teröristsorguda itirafta bulundu. Bunun üzerine Elif K., 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişim Bölümü 2’nci sınıfta okurken eğitimi yarıda bırakarak PKK’ya katıldığını söyledi.

Kadın terörist Elif K.
Kadın terörist Elif K.

13 farklı çeşitte bomba yapmayı biliyor

Uzaktan kumandalı ve saat ayarlı 13 farklı çeşitte bomba yapmayı bildiğini söyleyen Elif K., Türkiye’ye bombalı bir eylem yapmak için geldiğini söyledi.

PKK saflarında eğitim alıp YPG saflarına geçti

Sahte kimlik düzenleme, sabotaj, suikast, metropolde saldırı eğitimleri aldığını söyleyen Elif K., terör örgütü PKK’nın sözde özel kuvvetler eğiticisi olduğunu anlattı. PKK saflarında eğitim gördükten sonra YPG saflarına geçen Elif K.'nin “PKK neyse YPG de odur” dediği öğrenildi.

Güven Park'ta patlatılan bombanın aynısı

Şüpheli Elif K., sorgusunda Türkiye’ye önceden sokularak bombanın malzemelerinin gizlendiği yerin koordinatlarını polise verdi. Ekipler söz konusu ildeki adrese yaptığı operasyonda kavanoz içinde 7 litre nitrometan-anilin karışımı sıvı patlayıcı ele geçirdi. Bu patlayıcının 2016 yılında Ankara’nın Güven Parkı'ndaki 34 kişinin öldüğü bombalı eylemde kullanılan patlayıcıyla aynı olduğu ortaya çıktı.

Kanlı eylemlerin adresi kendi inisiyatifine bırakılmış

Planlanan kanlı eylemin nerede yapılacağı örgüt tarafından kendi inisiyatifine bırakıldığı anlatan Elif K. keşif yaptıktan sonra en yoğun bölgede Türkiye ekonomisini zora sokmak çökertmek için büyükşehirlerin birinde bomba patlatacağını anlattı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >