Kadının gönlünü kazanayım derken hapse girmeyin

Kadına istememesi durumunda çiçek ya da mesaj gönderilmesinin, "Seviyorum, takip de mi etmeyeyim" diyerek takınılan tavrın, kadına yönelik şiddet kapsamına girdiği ve 6 aya kadar hapis cezasının bulunduğu belirtildi.

Türkiye kamuoyunda zaman zaman gündeme gelen kadına yönelik şiddet konusundaki yasalarda, kadına istememesi durumunda çiçek ya da mesaj gönderilmesinin, "Seviyorum, takip de mi etmeyeyim" diyerek takınılan tavrın, kadına yönelik şiddet kapsamına girdiği ve 6 aya kadar hapis cezasının bulunduğu bildirildi.

Erzurum Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesindeki Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Şeyma Bingöl, kadına yönelik şiddet konusunda pek bilinmeyen ancak kanunlarda bulunan ve suç sayılan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

- 'Seviyoruz takip de mi etmeyelim?' şiddet sayılıyor

"Erzurum'da, 'Seviyoruz takip de mi etmeyelim?' diye bir kavram var. Birçok insan bunun aslında bir şiddet kavramı olduğunun farkında değil. Hatta bunu 'Elde etmek için azimliyim' şeklinde değerlendiren var. Israrlı takip tam olarak bu. Tabii sadece kişilerin arkasından gitmek, onu takip etmek, yolda evine kadar götürmek olarak algılanmasın. Bir kişiye istemediği halde hediye, çiçek göndermek, istemediği halde iletişim araçlarıyla veya sosyal medya üzerinden mesaj göndermek bunların hepsi 'ısrarlı takip' kavramı altında anılıyor. Günümüzde daha çok kadınların karşılaştığı bu durum karşısında şikayetçi olunması halinde ilk etapta 3 ila 10 gün, tekrarı halinde 15 ila 30 gün ve tekrarında da 6 aya kadar zorlama hapsi var."

Bingöl, 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"a göre benzer suçlardan bir kez ceza alan kişinin aynı suçu tekrarlaması halinde yeniden ceza alabileceğine işaret ederek "Aslında 'Seviyoruz takip de mi etmeyelim?' kelimesini kimse kötü niyetli gibi düşünmüyor. 'Ben başaracağım, ısrar edeceğim, yıldıracağım ve o da sonunda beni isteyecek' gibi düşünceler oluyor. Bunlar aslında şiddet türü." diye konuştu.

- Kadını takip edene verilen zorlama hapis paraya çevrilmiyor

Evine giden arkasından takip edilmesinin kadını tedirgin ettiğine ve bu durumların kadının yaşam alanını kısıtladığına dikkati çeken Bingol, "Kadın da bundan sonraki adımlarında daha dikkatli hareket etme zorunluluğunu doğurur. Fiziksel olarak zayıflığımız bizi korkuya götürür. Bunlarla karşılaşan kadın, 6284 sayılı yasanın 'ısrarlı takip' bölümünden gidip savcılığa başvurup 'Yaşam alanım daraltıyor, yaşam kalitemi etkiliyor' dediği anda en başta bahsettiğim 3 ila 10 gün ve üzerine basarak söylüyorum zorlama hapis cezası veriliyor. Bu hapis paraya da çevrilemiyor. 2 yılın altında cezalar paraya çevriliyor bu kişi ceza evine gitmiyor gibi bir algı oluşmasın. Bu suça karışan hapse giriyor. Kadınlarımızı bu konularda daha bilinçlendireceğiz, daha çok sesimiz çıkacak, her yerde bağıracağız." dedi.

Polisten kaçan adamı horultusu ele verdi


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >