Karadeniz'de hareketlilik: Rus savaş uçakları alarma geçti

Amerikan keşif uçağı Kırım yakınlarında keşif uçuşu yaptı. -İHA
Amerikan keşif uçağı Kırım yakınlarında keşif uçuşu yaptı. -İHA

Karadeniz'in Kırım kıyılarında hareketli saatler yaşandı. Amerikan keşif uçağı Kırım kıyalarında keşif uçuşu yaptı. Bunun üzerine Rus savaş uçakları alarma geçti.

RQ-4A Global Hawk model Amerikan keşif uçağı (Arşiv)
RQ-4A Global Hawk model Amerikan keşif uçağı (Arşiv)
  • Rusya için hayati önem taşıyan Kırım bölgesindeki tehlikeli keşif üzerine Rus Hava Kuvvetlerine ait bir savaş uçağı yakın takibe başladı.

Ukrayna ile Rusya arasında krize neden olan Kerç Boğazı’nın bulunduğu bölge olan Krasnodar bölgesinde de keşiflerini sürdüren Amerikan uçağına Rus savaş uçağı tarafından izleme uzun süre devam etti. Amerikan keşif uçağı, görevini 23.55’te sonlandırarak üssüne geri döndü. Karadeniz semalarında Amerikan uçağının keşif uçuşunu yakından takip eden Rus uçağının pilotu, görüntüleri cep telefonuyla kaydetti. Ardından görüntü bir hava radar takip yayını yapan bir sosyal medya hesabında yayınlandı.

Rus basını, Ukrayna, ABD, Gürcistan ve Moldova dahil olmak üzere 19 ülkenin katıldığı Sea Breeze 2019 askeri tatbikatının başlamasıyla bu keşif uçuşunun başladığına dikkat çekti.

Ne olmuştu?

Rusya Savunma Bakanlığı, tatbikat sırasında yapılacak uçuşların Rusya tarafından yakından takip edileceğini açıklamıştı. Kara, hava, deniz ve sualtında gerçekleşecek olan tatbikata 32 gemi, 24 uçak ve 900'dan fazla deniz piyade askeri katılıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >