Kart ve kredi kullanımıyla ilgili yeni düzenleme: Ücret alınmayacak

BDDK'da olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi
BDDK'da olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi

Kart ve kredi kullanımları sonrasında bankaların vatandaştan haksız yere aldığı komisyon ve ücretlerle ilgili önemli bir adım atıldı. Tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türlerini belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda (BDDK) olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi.

Meclis'ten geçip Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Torba Yasa'da çok kritik bir değişiklik yer aldı. Tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemler alarak ekonomik çıkarlarını koruyup, zararlarını tazmin etmek için yürürlükte olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesinde değişiklik yapıldı.

Yetkiler artık Merkez Bankası'nda olacak

Kanuna eklenen yeni maddeyle, tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunda olan tüm yetkiler, Merkez Bankası'na verilmiş oldu.

Kanunda yapılan değişiklik

Yeni Şafak'ın haberine göre, kanuna eklenen yeni maddeyle, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesi şu şekilde değiştirilmiş oldu;

  • Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemez.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >