Kartal'daki riskli binalardan taşınmalar sürüyor

Kartal'da riskli binaların tahliyesi sürüyor.
Kartal'da riskli binaların tahliyesi sürüyor.

Beton kalitesinin düşük olması nedeniyle çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın çevresinde bulunan ve yıkımı planlanan riskli binalardan eşya taşıma işlemleri yoğun bir şekilde devam ediyor.

Kartal'da yıkımı planlanan riskli binalarda yaşayan vatandaşların eşyalarını taşınmaları yoğunluk kazandı.

8 bina için yıkım kararı

Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın çevresinde bulunan ve yıkımı planlanan 8 binada yaşayan vatandaşlar, eşyalarını taşımaya devam ediyor.

Tatil günü olması sebebiyle aynı anda birçok daireden eşyalar asansörler aracılığıyla nakliye araçlarına yükleniyor.

Riskli binalardaki taşınmalar sürüyor.
Riskli binalardaki taşınmalar sürüyor.

Bin 500 lira kira desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu süreçte kiralık ev tutabilmeleri için vatandaşlara bin 500 liraya kadar kira desteği sağlarken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği aile başına 5 bin lira taşınma yardımı veriyor.

Ne olmuştu?

Kartal'da 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında bilirkişilerce hazırlanan ön inceleme raporu soruşturma dosyasına girdi.

Ailelere 5 bin lira taşınma yardımı yapıldı.
Ailelere 5 bin lira taşınma yardımı yapıldı.

"Deniz kumu yıkanmadan kullanıldı"

İnşaat mühendisi, makine mühendisi, iş güvenliği uzmanlarınca hazırlanan raporda, çökme sonrası 21 kişinin öldüğü, 17 kişinin de yaralandığı belirtilerek, apartmanın yapımında deniz kumunun yıkanmadan kullanıldığı belirtildi.

 21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı'nın enkaz kaldırma çalışması.
21 kişinin hayatını kaybettiği Yeşilyurt Apartmanı'nın enkaz kaldırma çalışması.

Çöken binada 47 kişinin ikamet ettiği bilgisine yer verilen raporda, zemin katın büyük bölümünün tekstil deposu olarak kullanıldığı, küçük bir kısmının ofis olduğu, faaliyette bulunmadıkları için çalışan bulunmadığı kaydedildi. Binanın mimari ve statik projelerinin 16 Ekim 1992 tarihinde Kartal Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğü'nce onayladığı belirtilen bilirkişi raporunda, binanın 7 katlı olarak yapıldığı belirtildi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >