Kaşıkçı cinayeti tapeleri tüm dünyanın gündeminde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetine dair ses kayıtlarının ilgililer ile paylaşıldığını açıklamıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetine dair ses kayıtlarının ilgililer ile paylaşıldığını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Türkiye'nin elindeki tapeleri Suudi Arabistan, ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere'ye verdiğini söylemesi sonrasında ilgili ülkelerden peş peşe açıklamalar gelmeye başladı. Kanada ve Almanya'dan kayıtları dinledik açıklamaları gelirken, Fransa'dan art niyetli bir çıkış geldi.

Kanada Başbakanı Türkiye'ye teşekkür etti

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, istihbarat birimlerinin 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya olanlarla ilgili olarak Türkiye'nin elindeki ses kayıtlarını dinlediğini açıkladı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau
Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Paris'te Pazartesi günü bir basın toplantısı düzenleyen Trudeau, kendisinin ise kayıtları dinlemediğini söyledi.

  • Trudeau, "Kanada istihbarat kurumları, bu konuda Türk istihbaratı ile çok yakın çalışıyor ve Kanada, Türkiye'nin paylaşmak istediği şeylerle ilgili tam olarak bilgilendirildi. Erdoğan ile birkaç hafta önce bir görüşme yaptım ve burada Paris'te de kısa bir görüşmemiz oldu. Kendisine Kaşıkçı olayına yaklaşımında gösterdiği güçten dolayı teşekkür ettim" dedi.

Kanada Başbakanı, "Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili olarak müttefiklerimizle temas içinde olmayı sürdürüyoruz ve Suudi Arabistan'a yönelik olarak bundan sonra atılacak adımlar konusunda bizim gibi düşünen müttefiklerimizle görüşme halindeyiz" diye konuştu.

Alman Hükümet Sözcüsünden açıklama

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ayrıntıları konusunda Türk tarafının kendilerini bilgilendirdiğini söyledi.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibertn
Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibertn

Seibert, başkent Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, bir gazetecinin, "Kaşıkçı'nın ölümünün ayrıntılarına ilişkin Türk tarafının Almanya'yı bilgilendirdiği haberleri var. Bu doğru mu?" şeklindeki sorusuna "Evet, burada istihbarat alanında bir bilgi alışverişi oldu." yanıtını verdi.

Sözcü, istihbarat servislerinin faaliyetleri konusunda uygulama gereği kamuoyunda bilgi paylaşmadıklarını kaydetti.

Fransa yalanladı, Cumhurbaşkanlığı tepki gösterdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin ifadelerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altunn
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altunn

Le Drian'ın, Türkiye'nin Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili adımları konusundaki açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirten Altun, şunları kaydetti:

"Kendisinin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez. Türkiye'nin kararlı çabaları olmasaydı bu olayın üzerinin çoktan örtülmüş olacağı unutulmamalıdır. Cemal Kaşıkçı cinayetine dair kanıtların birçok dost ülkenin yetkilileriyle paylaşılması, Türkiye'nin gerçeği aydınlatma niyetini açıkça göstermektedir. Kanada Başbakanı Sayın Justin Trudeau da bugün yaptığı basın açıklamasında Türkiye'den kanıtları aldıklarını teyit etmişlerdir."

  • Bu süreçte Fransa'ya farklı şekilde muamelenin söz konusu olmadığı vurgulayan Altun, Kaşıkçı cinayetine dair kanıtların Fransız devletinin ilgili birimleriyle paylaşıldığını kaydetti. Altun açıklamasına şöyle devam etti:

"24 Ekim 2018'de Fransız istihbaratının bir temsilcisine ilgili ses kayıtları dinletilmiş ve kendisiyle, aralarında kayıtların deşifresinin de bulunduğu detaylı bilgiler paylaşılmıştır. Eğer Fransız devletinin muhtelif kurumları arasında bir iletişim kopukluğu varsa, bu sorunu çözecek olan Türkiye Cumhuriyeti değil, Fransız makamlarıdır. Türkiye, Kaşıkçı cinayetinin tüm detaylarının ortaya çıkarılması için çalışmaya devam etmektedir. Buna cinayet emrini kimin verdiği de dahildir. Bu vesileyle Fransa başta olmak üzere uluslararası toplumun tüm üyelerini bu amaca matuf adımları atmaya davet ediyoruz."

Ne olmuştu?

Suudi Arabistan'ın İstanbul konsolosluğunda öldürülen Cemal Kaşıkçı
Suudi Arabistan'ın İstanbul konsolosluğunda öldürülen Cemal Kaşıkçı

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >