Kasım Süleymani'nin bombalanan aracı olay yerinde sergileniyor

Kasım Süleymani'nin bombalanan aracı sergileniyor
Kasım Süleymani'nin bombalanan aracı sergileniyor

Irak'ta ABD tarafından öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Örgütü Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in içinde bulunduğu araçlar, olay yerinde sergileniyor.

Geçtiğimiz yılın başlarında Irak’taki Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınlarında ABD tarafından düzenlenen hava saldırısı ile İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Örgütü Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürülmüştü.

El-Mühendis’in hatırasını yaşatmak için Bağdat Uluslararası Havalimanı’na giden yoldaki caddenin adı “Şehit Ebu Mehdi Mühendis Caddesi” olarak değiştirilmişti. Bu defa da Süleymani ile Mühendis’in suikast sırasında içinde bulundukları araçlar hatıra olarak olay yerine konuldu.

Kasım Süleymani'nin bombalanan aracı sergileniyor
Kasım Süleymani'nin bombalanan aracı sergileniyor

Araçlardan geriye kalanlar sergileniyor

Süleymani ile Mühendis’in ölüm yıldönümü yaklaşırken, ABD’nin saldırısı sonucu parçalanan araçlardan geriye kalanlar herkesin görebilmesi için yol üzerinde bir noktaya yerleştirildi.

Ne olmuştu?

  • Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Süleymani, 3 Ocak 2020'de Bağdat'ı ziyareti sırasında ABD'nin düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybetmişti. Saldırıda Süleymani, Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, İranlı subaylar ve Iraklı korumalarla birlikte 10 kişi ölmüştü.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >