Katar'a yönelik abluka sürecek

​Katar'a yönelik abluka sürecek
​Katar'a yönelik abluka sürecek

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn dışişleri bakanları “Katar ile ilişkilerde atılacak adımları” görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi.

Katar’a ambargo uygulayan Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn dışişleri bakanları “Katar ile ilişkilerde atılacak adımları” görüşmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi.

Dört bakan, toplantının ardından Arap Birliği binasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Katar’ın dört ülkenin 13 maddelik talep listesine cevabının genel olarak “olumsuz” olduğunu söyledi.

Katar’ın bu cevabını esefle karşıladıklarını belirten Şükri, “Uygulanan yaptırımlar Katar’ın diğer Arap ülkelerinin içişlerine karışmasından dolayı başlatılmıştır” dedi.

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr de taleplerinin karşılık bulmaması nedeniyle yeni adımlar atacaklarını ifade etti.

Cubeyr, “Katar’a yönelik siyasi ve ekonomik ambargo devam edecek. Uygun zamanda uluslararası kanunlar çerçevesinde ek adımlar atacağız” ifadelerini kullandı.

Krize ilişkin Türkiye’nin tutumunu da değerlendiren Cubeyr, “Türkiye’nin tarafsızlığını sürdürmesini temenni ediyoruz” dedi.

Sonuç bildirgesinde uluslararası kararlara bağlılık mesajı

Dört bakanın toplantısının ardından sonuç bildirgesini de Mısırlı Bakan Şükri okudu.

Bildirgede dört ülkenin Katar ile ilgili tutumunda uluslararası kararlarla Birleşmiş Milletler, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı prensiplerine bağlı kaldığı vurgulandı.

Terör ve şiddete karşı mücadelenin sürdürüleceği, şiddete karşı teşvik söylemlerinin durdurulacağı, Körfez Konseyi İşbirliği 2013 Riyad Anlaşması ve 2014’teki ek anlaşma ile Mayıs 2017’de Riyad’da yapılan ABD ve Arap ülkeleri zirvesinde alınan kararlara uyulacağı, başka ülkelerin içişlerine karışmama prensibinin dikkate alınacağı belirtildi.

Bildirgede ayrıca teröre karşı mücadelede uluslararası topluma görevler düştüğü kaydedildi.

Katar: Diyalogdan yanayız

Suçlamaların hedefindeki Katar’ın Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Katar’a ambargo uygulayan diğer ülkelere Londra’dan yanıt verdi.

Katar Dışişleri Bakanı Abdulrahman Al Sani
Katar Dışişleri Bakanı Abdulrahman Al Sani

Sani: Katar, uluslararası yasalar ve mevzuatın ihlal edilmesine, 12 bin ailenin bölünmesine, kuşatmaya ki net saldırganlık ve uluslararası anlaşmalara aykırı olmasına rağmen diyalog çağrısında bulunmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran’da Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn yönetimlerinin Katar Büyükelçilerini geri çekme ve hava ile deniz sahasını Katar’a kapatma kararı ile başlamıştı.

Kaynak: euronews

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >