Kediler için üretilen ilaç insanları koronavirüsten koruyor

Arşiv
Arşiv

Kanada’da Alberta Üniversitesi’nden bilim insanları kediler için tasarlanmış bir ilacın insanları koronavirüsten koruyabileceğini açıkladı. “GC376” adlı ilaç kedilerin bağırsakta başlayan ve beyne gidip ölümcül olabilen enfeksiyöz peritonit (karın zarı iltihabı) adı verilen bir hastalığı tedavi etmek için kullanılıyor.

Kanadalı araştırmacılar, kedilerin bağırsakta başlayan ve beyne gidip ölümcül olabilen karın zarı iltihabı (enfeksiyöz peritonit) hastalığı için kullanılan bir ilacın koronavirüsü etkisiz hale getirdiğini ve insanlarda da denenebileceğini açıkladı.

Kedi enfeksiyöz peritonitine başka bir tür koronavirüs neden oluyor, ancak araştırmacıların laboratuvar deneyleri, COVID-19'u da yok edebileceğini gösterdi.

Sadece iki ilacın ölüm riskini azalttığı açıklanmıştı

Diğer taraftan, şu anda insanları COVID-19'a karşı iyileştirebilecek veya koruyabilecek hiçbir ilaç ya da etkili bir aşı bulunmuyor. Bu nedenle doktorlar, işe yaradığı görülen ilaçlar hakkında kendi kararlarını vermek zorunda bırakılıyor. Pandeminin başlangıcından bu yana sadece deksametazonun ve remdevisirin kritik COVID-19 hastalarında ölüm riskini azalttığı kanıtlandı.

“GC376” henüz insanlarda denenmedi, ancak araştırmacılar, koronavirüslere karşı bir antiviral olarak çalıştığı gerçeğinin, onu klinik deneylere sokmak için yeterli olduğunu belirterek, insan deneylerine hemen başlanması gerektiğini söyledi.

COVID-19'un çoğalmasını durduruyor

Yaptıkları çalışma kapsamında bilim insanları, kedi ilacının kedigiller enterik koronavirüs (FCoV) adlı bir virüsün ürettiği bir enzimi bloke ederek çalıştığını ve bu şekilde virüsün kendini kopyalamasını durduğunu açıkladı. FCoV ise pandemiye neden SARS-COV-2 gibi bir koronavirüs ve ikisi de benzer yapıya sahip.

  • Ardından, araştırmacılar yeni tip koronavirüste de aynı enzimi bulduklarında, kedi ilacını bir laboratuvarda test ettiler ve aynı şekilde onun da çoğalmasını engellediğini keşfetti. GC376, Mpro adlı bir proteaz olan enzimi sakatlayarak, virüsün çoğalmasını durdurdu. Bu durum kedi ilacının COVID-19’u sonlandırarak onu öldürebileceği anlamına geliyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >