Kilometreleri göze alın: Sigara içilmeyen köy Karaahmetler

Köyün neredeyse her köşesinde 'Bu köy sigara içmiyor' tabelası asılı.
Köyün neredeyse her köşesinde 'Bu köy sigara içmiyor' tabelası asılı.

Bu köyde sigara içmek isteyenler kilometrelerce uzağa gitmek zorunda! 86 kişinin yaşadığı Bilecik'in Gölpazarı ilçesine bağlı Karaahmetler köyünde sigara yasağı var. Köye gelen ziyaretçilerin dahil sigara içilmesine izin verilmiyor.

Sakinleri arasında tiryaki bulunmayan ve sigara içilmeyen Bilecik'in Gölpazarı ilçesine bağlı Karaahmetler köyünün ziyaretçileri de, tütün ürünü tüketmek isterlerse bölge sınırları dışına çıkıyor.

  • Tarım ve hayvancılık ile geçimini sürdüren, kurulduğu tarihten beri neredeyse asayiş olayının meydana gelmediği ve adliyeye taşınan hadisenin bulunmadığı köyde yaşayan tiryakiler de son 10 yıl içinde belirli aralıklarla sigarayı bıraktığını söylüyor.
  • 'Dumansız hava sahası' köyde, kahvehanelerde de sigara yerine genellikle kuru yemiş tüketiliyor.

Köy muhtarı Sezai Akar, özellikle kış aylarında tarımda azalan işler nedeniyle toplandıkları kahvehanede sigara içilmediği için tertemiz bir hava olduğuna dikkat çekiyor.

Köyde, neredeyse hiç asayiş olayı yaşanmadığını vurgulayan Akar, şunları söyledi:

  • "Köyümüzde hiçbir dargınlık, küskünlük yok. 86 nüfusu var, 9 çocuğumuz taşımalı sistem ile eğitim öğretim için Gölpazarı'na gidip geliyor. Köyümüzde sigara içen bulunmuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Sigara içmeyin' dediğinden beri köyümüzde sigara içen yok. Cumhurbaşkanımız sigara içmeyin diyorsa bizler de içmiyoruz bu saatten sonra. Köyümüzde sağlık yönünden de bir sıkıntımız yok. Bu kararı vermeden önce köy nüfusunun yüzde 80-90'ı sigara içiyordu kendim dahil, en son kısa süre önce ben de bıraktım köy muhtarı olarak. 15 yıllık muhtarlık görevimde köyde sadece ben içiyordum, bir baktım ki kimse sigara içmiyor."

Köyde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan Harun Tekin ise eskiden sabah kahvaltısını yapar yapmaz dışarı çıkıp hemen sigara yaktığını itiraf ederek şunları söyledi:

  • "Şu an 43 yaşındayım. 20 yıl sigara içtikten sonra 2010 yılında bıraktım. Köyde sigara içilmemesini iyi karşılıyorum. Ben 1,5 paket sigara içiyordum önceleri. Şimdi ise sigara içen birileri geldiği zaman yanıma çok pis kokuyor. Köyümüz tertemiz ne izmarit var ne de sigaranın pis kokusu."

Köy sakinlerinden tiryaki olanlarla da, sigarayı bırakmak zorunda kaldıklarını belirtiyor.
Köy sakinlerinden tiryaki olanlarla da, sigarayı bırakmak zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Köy sakini 52 yaşındaki Hasan Ünal da çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığını aktararak, "Köyde millet birbirinden örnek alarak sigarayı bıraktı. Ben 10 yıl oldum bırakalı. Ben bıraktım, benim peşime arkadaşım derken herkes bıraktı. Bizim Necati ağamız vardı mesela günde üç paket sigara içerdi. Bırakamam diyen adam o dahi bıraktı. Allah'a şükür sağlığımız yerinde" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >