'Kiracı ve mülk sahibi' ilişkisi: Bu süreçte kiracınızı evden çıkarmayın

Sivas'ta konutlar böyle görüntülenmişti.
Sivas'ta konutlar böyle görüntülenmişti.

Küresel salgın nedeniyle dünya çapında ekonomik sarsıntı yaşanıyor. Zorunlu sektörler dışında üretimin durma noktasına gelmesi para akışını da sekteye uğrattı. Bazı vatandaşların salgın döneminde kira ödeyemediği gözlendi.

Kira ödeyen veya kira alan kişilerin süreç içindeki ilişkisini emlak danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran değerlendirdi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs nedeniyle küresel ekonomi olumsuz seyrediyor. Sağlık, gıda, lojistik gibi zorunlu sektörlerin dışındaki tüm sektörler durma noktasına geldi. Para akışının kısılması, işsizlik, ücretsiz izin gibi bazı nedenlerle de insanlar, fatura, kira gibi giderlerini ödemekte zorlanıyor.

Bu noktada iş yerleri için 1 Mart-30 Haziran 2020'ye kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak kararı alındı. Ancak bu karar konutlar için geçerli olmasa da bazı kiracıların bu süreçte kiralarını ödeyemediği bu durumda ev sahiplerinin zor durumda kaldığı öne sürülüyor.

"Karşılıklı anlayışa ihtiyaç var"

Evrim Kırmızıtaş Başaran
Evrim Kırmızıtaş Başaran

Emlak danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran da zor bir süreçten geçildiğini hatırlatarak karşılıklı anlayışa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Son dönemde dünyada ve ülkemizde birçok insan kira ödemekte zorlanıyor diyen Başaran, “Maalesef zor bir zamandan geçiyoruz. Şu an ülkemizde konut kiralarıyla ilgili bir karar yok. Ancak bu süreçte bazı ev sahipleri, zorlanan kiracılarından kiranın bir kısmını alma, erteleme ya da hiç almama gibi seçeneklerini uyguluyor” dedi.

Kiracı ve ev sahipleri arasında karşılıklı anlayış ile bu sürecin atlatılması gerektiğine dikkat çeken Başaran, ev sahiplerine yönelik, “Yıllardır kirasını günü gününe ödeyen kiracınızı bir süre idare etmek hem sizin hem de onun için iyi olacaktır. İnsani olmamasının yanında böyle bir zamanda kiracınızı evden çıkarmak evinizin uzun bir süre boş kalabilme ihtimali nedeniyle sizin için de mantıklı olmayacaktır” diye konuştu.

"Tek geliri 'kira' olabilir"

Öte yandan Başaran, kiracıların da bu dönemi suiistimal etmemesi gerektiğini söyledi. “Eğer gelirinizde bir sıkıntı yoksa kiralarınızı mutlaka ödemeniz gerekir” diyen Başaran, bazı insanların tek gelirinin kira olduğunu belirterek şunları kaydetti:

  • Unutmayalım ki sadece kira geliriyle geçinen birçok insan var. Bu insanların kirasını ödememek onları çok zor durumda bırakacaktır. Özellikle de böyle bir dönemde bencil olunmaması gerekir.

İş yeri kiraları hakkında ne karar alınmıştı?

Evrim Kırmızıtaş Başaran, iş yeri kiralarında ise durumun farklı olduğunu belirtti. Resmi Gazete’de yayınlanan 1 Mart-30 Haziran 2020'ye kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacağı kararını aktaran Başaran, “Bu nedenle kiracınız kirasını ödemese dahi çıkarma yetkiniz bulunmuyor” dedi. Koronavirüs tehdidinden kurtulacağımız günü umutla beklediklerini belirten Başaran, “Mülk sahipleri ve kiracılar olarak evlerimizde kalalım ve birbirimize destek olmaya çalışalım” ifadelerini kullandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >