Jurnal.istKişisel verileriniz ele geçirilmiş olabilir

Kişisel verileriniz ele geçirilmiş olabilir

Akıllı telefon güncellemelerinin sisteme inmesi ve kurulmasını sağlayan Adups yazılımı, kullanıcılar farkında olmadan IMEI başta olmak üzere birçok kişisel bilgiyi veritabanına depoluyor.

GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Kişisel verileriniz ele geçirilmiş olabilir
Akıllı telefon güncellemelerinin sisteme inmesi ve kurulmasını sağlayan Adups yazılımı, kullanıcılar farkında olmadan IMEI başta olmak üzere birçok kişisel bilgiyi veritabanına depoluyor.
BEĞEN
Eskiden yalnızca bilgisayar kullanıcılarına çeşitli virüs saldırıları yapılırdı. Ancak, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte kötü niyetli kişiler bu alanlara da yöneldi. Yani aslında tıklanan bağlantılar, indirilen uygulamalar ya da farkında olmadan verilen erişim izinleri bilgilerinizin çalınmasına sebep olabilir. Ancak, son ortaya çıkan durum bunlardan biraz daha farklı. Geçtiğimiz haftalarda, Çin menşeili akıllı telefonları Amerika'da satışa çıkaran Blu şirketinin ürünlerinde casus yazılımlar bulunmuştu. Meğer bu casus yazılım yalnızca Blu telefonlarla sınırlı kalmıyormuş.

Çin merkezli Adups isimli yazılım, telefonların internet üzerinden güncelleme almasını sağlayan FOTA altyapısını sunuyor. Buraya kadar her şey normal. Bu şirket aynı zamanda SMS ve SPAM mesajlar konusunda da çeşitli önlemlere yer veriyor. Lakin, bunu yaparken hizmeti daha kaliteli hale getirmek ve bir üst noktaya taşıyabilmek için kullanıcı verilerini elde edip, sisteme entegre ediyor. Aslında sakıncalı durum da tam olarak burada başlıyor.Uzman güvenlik şirketleri, bu yazılımın kullanıcıdan izinsiz şekilde topladığı verilerin çok önemli olduğunu vurguluyor. Başta IMEI numarası olmak üzere GSM operatörüyle ilgili veriler, kısa mesajlar, arama kayıtlar, rehber, Android sürümü, MAC numarası ve IMSI gibi önemli bilgiler üçüncü parti bu servisin veri tabanına yerleştiriliyor.

Blu şirketi, konunun ortaya çıkmasıyla birlikte kullanıcı verilerini toplama sistemini devre dışı bırakmış. Ancak, listede hâlâ başta ZTE ve Lenovo olmak üzere çok önemli akıllı cihaz üreticileri bulunuyor. Yani tehlike devam ediyor...

Çözüm için kullanıcıların Trustlook Mobile Security'i kurup, uygulama üzerinden bu durumu tespit edebileceği belirtiliyor.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.

BEĞEN
Trump'tan koronavirüs tavsiyesi: Bu virüse de tıpkı grip gibi davranın VİDEO / 00:51

Trump'tan koronavirüs tavsiyesi: Bu virüse de tıpkı grip gibi davranın

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Perşembe 10:45, 27.02.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz