KKTC Enerji Bakanı: Doğu Akdeniz'de 111 trilyonluk rezerve ulaşıldı

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy: Doğu Akdeniz'de şu ana kadar 111 trilyonluk rezerve ulaşıldı
Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy: Doğu Akdeniz'de şu ana kadar 111 trilyonluk rezerve ulaşıldı

Doğu Akdeniz’de devam eden sondaj çalışmaları ile ilgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy bölgeyle ilgili çok önemli bilgileri paylaştı. Taçoy, "Şu ana kadar 111 trilyonluk rezerve ulaşıldı" dedi.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin arama ve sondaj faaliyetleri devam ederken bölgeye dair pek çok gelişme de yaşanıyor. Başta Türkiye-Libya anlaşması olmak üzere, Türkiye'den Kıbrıs'a ilk İHA'nın uçması da bu kapsamda önemli gündem maddelerinden. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy yaşanan gelişmeleri bir TV kanalında değerlendirdi. Taçoy, "Şu ana kadar 111 trilyonluk rezerve ulaşıldı” açıklamasında bulundu.

Taçoy'un konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

"Doğu Akdeniz'de 4 katrilyon metreküplük bir rezerv var"

Güney Doğu Akdeniz bölgesinde 4 katrilyon metreküplük bir rezerv olduğu tahmin edilmektedir. Bu rezervin şu ana kadar yaklaşık olarak 111 trilyon metreküpüne ulaşılmıştır. Daha ulaşılması gereken 3,9 katrilyonluk bir rezerv olduğu tahmin edilmektedir. Onun için bu bölge dünyanın ve dünyadaki bir çok aktörün dikkatini çekmektedir. Bu durumda hem bölgeyi hem de ülkemizi çok önemli bir konuma getirmektedir. Bu bölgedeki rezervlere hep birlikte sahip çıkmak gerekmektedir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >